Państwa unijne i PE porozumiały się ws. limitów zanieczyszczeń powietrza

Negocjatorzy państw unijnych i Parlamentu Europejskiego porozumieli się ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza dla krajów wspólnoty. Dzięki przyjęciu tych przepisów stopniowo ma poprawiać się jakość powietrza.

Chodzi o nowelizację dyrektywy o krajowych pułapach zanieczyszczeń, nad którą prace trwają od 2013 r. Propozycje przepisów redukują szkodliwe emisje z przemysłu, ruchu drogowego, elektrowni i rolnictwa. Krajowe zobowiązania do emisji mają dotyczyć okresu po 2020 roku, ale ustalono też cele na okres od 2030 r.

Porozumienie przewiduje m.in. wykluczenie z projektu metanu. Opowiadało się za tym lobby rolnicze.

Dzięki nowym zobowiązaniom do 2030 r. liczba zgonów spowodowanych przez nieodpowiednią jakość powietrza zostanie zmniejszona o połowę do 2030 r. Od tego roku limity emisji szkodliwych związków mają być niższe, niż te ustalone na okres 2020-2029.

Do dyrektywy mamy pewne zastrzeżenie – powiedział w rozmowie z naszą redakcją minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Szczególnie jeśli chodzi o sprawę amoniaku. Nie wiemy, dlaczego polskie krowy, żyjąc w warunkach rzeczywiście ekologicznych i pasąc się na pastwiskach, produkują trzy razy więcej amoniaku, niż krowy holenderskie, które są zamknięte w oborach i nie widzą nigdy w ciągu swojego życia ani słońca, ani normalnych warunków pogodowych. Budzi to, więc duże zastrzeżenie. Cieszę się natomiast z tego, że wnioskodawcy odeszli od spraw związanych z metanem – mówił prof. Jan Szyszko.

Aby dyrektywa weszła w życie, porozumienie musi zaakceptować cały Parlament Europejski. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się jesienią.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl