fot. PAP/Szymon Łaszewski

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Mamy ewidentne oznaki stygnięcia inflacji

Mamy ewidentne oznaki stygnięcia inflacji, stabilizacji osłabiania się dynamiki wzrostu gospodarczego, bo przypomnę, że mamy wzrost gospodarczy, tylko że dynamika jest niższa niż w ubiegłych latach – zaznaczył Sławomir Horbaczewski, ekonomista w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał, że realizuje się łagodny scenariusz, a w jego tle najważniejszy jest rynek pracy w Polsce, który jest bardzo stabilny i solidny. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z asymilacją imigrantów – ocenił.

Podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie został podniesiony poziom stóp procentowych [czytaj więcej].

Jak zaznaczył ekonomista, ta sytuacja była do przewidzenia oraz dodał, że powoli możemy wypatrywać ich obniżenia.

Wcześniej mieliśmy jedenaście razy, czyli na jedenastu posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej podwyżki stóp procentowych. Przede wszystkim stopy referencyjnej NBP, bo ona jest najważniejsza i doszliśmy do poziomu 6,75 proc. Ostatnia podwyżka była 8 września ubiegłego roku. Na ostatnich posiedzeniach – październik, listopad, grudzień, styczeń – nie było podwyżek – wyjaśnił  Sławomir Horbaczewski.

Dodał również, że Rada Polityki Pieniężnej jest przewidywalna i jest to pozytywne zjawisko.

Cały czas utrzymujemy bardzo wysokie aktywa rezerwowe w ramach państwa polskiego. One są zarządzane również przez Narodowy Bank Polski, co jest bardzo ważne, bo NBP zapewnia im bezpieczeństwo, płynność i mądrą rentowność. W tym kontekście możemy patrzeć w przyszłość z pewnym przewidywalnym spokojem. Niedawno zostały opublikowane informacje o tym, co się wydarzyło w czwartym kwartale 2022 roku, a mianowicie, że inwestycje były wyższe o ok. 5 proc. niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego i konsumpcja gospodarstw domowych była niższa o prawie 2 proc. Ta informacja jest już bardziej neutralna, natomiast pokazuje ona nastawienie gospodarstw domowych – zauważył gość Radia Maryja.

Ekonomista podkreślił, że inflacja powoduje pewne reakcje społeczne.

– To nie jest tak, że tylko i wyłącznie takie instytucje jak Rada Polityki Pieniężnej odnoszą się do inflacji, również my wszyscy w codziennym życiu odnosimy się do inflacji i adaptujemy się społecznie w taki czy inny sposób. To nie jest tak, że tylko i wyłącznie podwyższaniem stóp procentowych możemy doprowadzać do tego, że stabilizujemy sytuację gospodarczą   wskazał. 

Sławomir Horbaczewski zwrócił uwagę na pozytywne zjawisko stabilizacji gospodarczej w Polsce.

Realizuje się łagodny scenariusz, a w jego tle najważniejszy jest rynek pracy w Polsce, który jest bardzo stabilny i solidny. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z asymilacją imigrantów, czyli osób, które do Polski przyjechały, uciekając np. z Ukrainy przed wojną i w Polsce znalazły pracę, zostały dobrze przyjęte przez przedsiębiorców, przez korporacje, przez polskie państwo. Ci wszyscy imigranci (nie tylko z Ukrainy) spowodowali, że rynek pracy jest bardzo stabilny – ocenił.

Moim zdaniem perspektywa jest bardzo – ostrożnie mówiąc – nie negatywna, nazwałbym to nawet optymistyczna. Mamy ewidentne oznaki stygnięcia inflacji, stabilizacji osłabiania się dynamiki wzrostu gospodarczego, bo przypomnę, że mamy wzrost gospodarczy, tylko że dynamika jest niższa niż w ubiegłych latach. Za rok ubiegły mamy 4,9 proc. wzrostu gospodarczego. To, że ten wzrost gospodarczy 4,9 proc. jest niższy niż 6 proc., który był w roku 2021, to jest tylko osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego, a nie spadek PKB – dodał.

Całą rozmowę ze Sławomirem Horbaczewski można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl