fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski o programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”: To jest pokazanie, że polityka społeczna jest konsekwentna, stała i stabilna

W Polsce jest zdecydowanie za mało mieszkań dostępnych dla młodych rodzin. Dlatego tego typu program jest bardzo ważny. To jest program, który ma na uwadze względy społeczne, który pomaga wejść w posiadanie własnego mieszkania – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista Sławomir Horbaczewski, oceniając założenia rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Ruszył rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Ma on pozwolić polskim rodzinom na uzyskanie kredytu mieszkaniowego bez – jak wskazuje nazwa – wkładu własnego. Eksperci mają wątpliwości, czy w obecnej sytuacji program odniesie sukces, jednak Sławomir Horbaczewski ocenia jego założenia bardzo pozytywnie. Zdaniem ekonomisty moment jego wprowadzenia także jest bardzo dobry.

– Banki komercyjne (to banki komercyjne są partnerem dla wszystkich ubiegających się o kredyt) w tej chwili podpisują obecnie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o udziale własnym, który w tym sensie jest gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, że Bank Gospodarstwa Krajowego finansuje ten udział własny. To jest bardzo istotne, ponieważ udział własny trzeba po pewnym czasie oddać, chyba że (i dlatego jest to program rodzinny) w okresie kredytowania w danej rodzinie pojawi się drugie, trzecie lub kolejne dziecko – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

Jest to tzw. umorzenie rodzinne [czytaj więcej].

Zdaniem ekonomisty program ten ma na względzie kwestie polityki społecznej także z zakresu zwiększania dzietności.

Ekspert zwrócił też uwagę, jak wygląda polski rynek mieszkaniowy. W naszym kraju jest wiele (choć jednocześnie za mało) mieszkań własnych.

– Mieszkań własnych w Polsce mamy w tym sensie dużo, że 86 proc. Polaków mieszka w mieszkaniach własnych, ale wciąż tych mieszkań własnych jest za mało. Jest ich dużo w stosunku do innych krajów, bo np. w Niemczech 50 proc. ludzi mieszka we własnych mieszkaniach – reszta jest wynajmowana; we Francji 64 proc., ale jest zdecydowanie za mało mieszkań w Polsce dostępnych dla młodych rodzin. Zwłaszcza dla młodych rodzin. Dlatego tego typu program jest bardzo ważny. To jest program, który ma na uwadze względy społeczne, który pomaga wejść w posiadanie własnego mieszkania – zaznaczył Sławomir Horbaczewski.

Wyjaśnił także, co  jeszcze (oprócz tzw. umorzenia rodzinnego) jest istotne w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”

– Ten program będzie promował kredyty o stałym oprocentowaniu, dlatego że od przyszłego roku nawet 25 proc. wartości danego kredytu będzie mogło zostać objęte gwarancją BGK. W tym roku jest to 1/5 wartości kredytu, czyli do 20 proc., ale w przyszłym roku, jeśli będzie to kredyt o stałym oprocentowaniu, to mówimy o 25 procentach. Jest to o tyle istotne, że w Polsce tylko 5 proc. kredytów mieszkaniowych ma stałe oprocentowanie. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych jest to aż 95 procent. W związku z tym ten program ma na względzie również inne aspekty – nie tylko i wyłącznie kwestie mieszkaniowe, ale również kwestie zmiany struktury rynku kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych – mówił ekonomista.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia” rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to program idący w dobrym kierunku i dający możliwości wyboru młodym rodzinom. Do tego jest on konsekwentnie wdrażany – ustawa powołująca go do istnienia została uchwalona jeszcze w listopadzie ubiegłego roku i wchodzi w życie po półrocznym vacatio legis.

– To jest pokazanie, że polityka społeczna jest konsekwentna, stała, przede wszystkim stabilna i nie zaskakuje. To jest bardzo istotne. Ona nie zaskakuje nikogo. Ona jest wyraźnie zapowiadana wcześniej i wdrażana konsekwentnie, krok po kroku – wskazał Sławomir Horbaczewski.

Całość rozmowy ze Sławomirem Horbaczewskim jest dostępna [tutaj:]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl