fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: W 2021 roku polska gospodarka funkcjonowała lepiej od tego, czego spodziewali się ekonomiści i prognostycy

W 2021 roku już przekroczyliśmy realny poziom Produktu Krajowego Brutto z 2019 roku. W 2022 roku będzie kolejny wzrost realnego poziomu PKB. Konkurencyjność przedsiębiorstw ulokowanych w Polsce jest trwała i dowodzona chociażby tym, że rośnie udział eksportu w PKB w Polsce (…). W 2021 roku polska gospodarka funkcjonowała lepiej od tego, czego spodziewali się ekonomiści i prognostycy. Pojawienie się środków z Unii jeszcze bardziej będzie pobudzało gospodarkę do wzrostu – powiedział Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dobiegł końca 2021 rok. Sławomir Horbaczewski przedstawił, z jakim nastawieniem ekonomicznym powinniśmy rozpocząć rok 2022.

– To rok bardzo dużych nadziei. W tle zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że mamy tzw. Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Nasz rząd przyjął go 30 kwietnia bieżącego roku i dotyczy on lat 2021-2024. Tam jest wszystko zapisane bardzo precyzyjnie, zarówno jeśli chodzi o ocenę sytuacji bieżącej, jak i prognozy na przyszłość, które w krótkiej perspektywie są bardziej dokładne, a w dłuższej przybliżone – wskazał gość Radia Maryja.

– Polska gospodarka charakteryzuje się silną odpornością na zakłócenia otoczenia gospodarczego na świecie, które są oczywiste z uwagi na to, iż gospodarka to wiele czynników wzajemnie od siebie zależnych. Polska gospodarka jest bardzo silnie odporna na te zakłócenia. Wyraźnie widać pozytywny trend długoterminowy – dodał.

Ekonomista odniósł się do sytuacji związanej z polskim PKB.

– W 2021 roku już przekroczyliśmy realny poziom Produktu Krajowego Brutto z 2019 roku. W 2022 roku będzie kolejny wzrost realnego poziomu PKB. Konkurencyjność przedsiębiorstw ulokowanych w Polsce jest trwała i dowodzona chociażby tym, że rośnie udział eksportu w PKB w Polsce. W tej chwili przekroczyliśmy 55 procent i zmierzamy do 60-procentowego udziału eksportu w PKB w Polsce. Potwierdza to konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – mówił Sławomir Horbaczewski.

– W 2021 roku polska gospodarka funkcjonowała lepiej od tego, czego spodziewali się ekonomiści i prognostycy. Pojawienie się środków z Unii jeszcze bardziej będzie pobudzało gospodarkę do wzrostu. Bezprecedensowe wsparcie od rządu wraz z działaniami NBP, które miały na celu ochronę miejsc pracy i gospodarstw domowych, przyczyniło się do tego, że gospodarka dobrze poradziła sobie z nieoczekiwanym pojawieniem się pandemii. Jesteśmy na drodze zrównoważonej ścieżki rozwoju. Rozwijamy się znacznie szybciej, niż prognozowało wiele osób – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

W 2021 roku Polska zmagała się jednak z szalejącą inflacją.

– Szybkie tempo wzrostu wynagrodzeń wyprzedza jednak tendencje inflacyjne. Dynamika cen na rynku, jeżeli chodzi o osoby aktywne zawodowo, jest minimalnie mniejsza niż realne tempo wzrostu wynagrodzeń. Wszelkie czynniki pokazują, że idziemy w dobrą stronę – powiedział ekonomista.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Sławomira Horbaczewskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl