fot. PAP/EPA

PKB Finlandii coraz niższe. Helsinki opuszczą strefę euro?

Gospodarka Finlandii w ostatnim czasie radzi sobie najgorzej w całej eurostrefie. PKB tego kraju kurczy się już piąty rok z rzędu. Niektórzy politycy mówią nawet o możliwości opuszczenia eurolandu.

Na sytuację fińskiej gospodarki najprawdopodobniej wpłynęło zamrożenie wymiany handlowej z Rosją, a także upadek NOKII. Fiński minister gospodarki Olli Rehn stwierdził, że Finlandia pod względem konkurencyjności znajduje się w tyle za takimi krajami jak Szwecja czy Niemcy.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że problemy ma dziś cała strefa euro. Jak mówi, wspólna waluta nie jest dostosowana do każdego kraju.

– Ona odpowiada głównie Niemcom i krajom Beneluksu, natomiast pozostałe kraje z reguły mają kłopoty. Gdyby posługiwały się własną walutą, wtedy doszacowanie polityki monetarnej przy występujących problemach gospodarczych nastąpiłoby dosyć szybko. Tak nie jest to możliwe, bo Bank Centralny jest jeden i to on decyduje o wysokości stóp procentowych i o innych posunięciach z zakresu polityki monetarnej, a gospodarki poszczególnych krajów mają się do tego dostosować. Jeżeli chodzi o Finlandię, widać, że to dostosowanie gospodarcze jest bardzo trudne – zauważa europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Najgłośniej o opuszczeniu strefy Euro mówiło się w kontekście problemów finansowych Grecji. Rząd w Atenach jednak zaciąga kolejne pożyczki na ratowanie budżetu.

RIRM

drukuj