fot. PAP/EPA

W Watykanie wystawiono szczątki św. Ojca Pio

W bazylice watykańskiej do 11 lutego wystawione będą szczątki świętego Ojca Pio z Pietrelciny i świętego Leopolda Mandicia. 

W sobotę rano na specjalnej audiencji Papież spotkał się na placu Św. Piotra z pracownikami szpitala Dom Ulgi w Cierpieniu z San Giovanni Rotondo w Apulii, założonego przez Ojca Pio oraz 800 grupami modlitewnymi jego czcicieli z wielu krajów. Było wśród nich 15 grup z Polski.

Szczątki świętego Ojca Pio z Pietrelciny i świętego Leopolda Mandicia przywieziono do Watykanu z okazji Roku Miłosierdzia. Do bazyliki św. Piotra zostały wprowadzone w piątek w uroczystej wielotysięcznej procesji, która przeszła ulicami Rzym.

Szklane trumny z ciałami zakonników kapucynów niesiono z położonego w centrum Wiecznego Miasta kościoła Najświętszego Zbawiciela, gdzie były wystawiane od czwartku. Wcześniej tłumy wiernych oddawały hołd obu świętym w rzymskiej bazylice świętego Wawrzyńca za Murami. Do obu kościołów wierni stali w kolejkach w dzień i w nocy nawet po kilka godzin.

Ojciec Pio, zmarły w 1968 roku i kanonizowany przez Jana Pawła II w 2002 roku, to jeden z najbardziej czczonych we Włoszech świętych.

Urodzony w Czarnogórze św. Leopold Mandić pełnił posługę w Padwie; tam zmarł w 1942 roku i został pochowany. Kanonizował go polski papież w 1983 roku.

PAP/RIRM

drukuj