fot. PAP/Dominik Gajda

[TYLKO U NAS] Przewodniczący górniczej „Solidarności”: Najtrudniejsza sytuacja jest w PGG. Widocznie hasło „Kupuj polskie” nie dotyczy węgla

Najtrudniejsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej. Niektóre spółki energetyczne nie odbierają nawet 80 proc. zakontraktowanego węgla. Nie do zaakceptowania jest to, że importujemy energię z Niemiec, ze Szwecji, a wszystkie bloki węglowe w spółkach energetycznych w Polsce pracują na 15, może 30 proc. Widocznie hasło „Kupuj polskie” nie dotyczy węgla – mówił Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” żąda pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie trudnej sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej. W ubiegłym tygodniu związki wystosowały pismo do premiera, w którym zarzucały Ministerstwu Aktywów Państwowych bezczynność wobec problemów sektora wydobywczego. [czytaj więcej] .

– Chcemy rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim o programie dla całego sektora górniczego i energetycznego, ale także dla całego Górnego Śląska, bo sytuacja ciągle się pogarsza w większości spółek i rząd musi podjąć jakieś kroki, żeby uratować miejsca pracy na Śląsku. Jeżeli chodzi o sektor wydobywczy czy spółki węglowe, najtrudniejsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej. Jest to częściowo spowodowane pandemią koronawirusa, ale przede wszystkim brakiem odbioru zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne – wyjaśnił Bogusław Hutek.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że dzieje się tak, ponieważ w całym kraju nastąpił spadek zużycia energii o 15 proc. w związku ze wstrzymaniem pracy w wielu zakładach z powodu pandemii koronawirusa.

– Jeżeli jest spadek o 15 proc., to rozumiem, że o tyle energetyka mogłaby nie odbierać węgla. Ale niektóre spółki energetyczne nie odbierają nawet 80 proc. zakontraktowanego węgla. Nie do zaakceptowania jest to, że importujemy energię z Niemiec, ze Szwecji, a wszystkie bloki węglowe w spółkach energetycznych w Polsce pracują na 15, może 30 proc. Widocznie hasło „Kupuj polskie” nie dotyczy węgla – zastanawiał się przewodniczący związków górniczych.

Górnicy stoją także w obliczu innego problemu. Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład – projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zakłada ona m.in. zamykanie kopalń.

– My mówimy od paru lat, że chcemy poznać bilans energetyczny kraju i rzeczywiste zapotrzebowanie na węgiel. Likwidowanie górnictwa, czyli własnego źródła energii, jest dla mnie głupotą. (…) Niemcy zaczęli likwidować w 1958 roku i likwidowali je ponad 40 lat. Nie da się zlikwidować górnictwa w 10 lat, bo to będzie utrata setek tysięcy miejsc pracy i nie powstaną nowe. Jesteśmy gotowi siadać do stołu i rozmawiać o długoterminowym programie, żeby powoli – by ci, którzy pracują, dożyli do emerytury – od tego odchodzić i żeby na Śląsku powstały inne miejsca pracy – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Bogusław Hutek wskazał na rozwiązanie, które może zapobiec likwidowaniu górnictwa w Polsce. Zasugerował, że – na przykład w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – państwo polskie mogłoby otrzymać dofinansowanie na wdrożenie nowych technologii i nie musiałoby rezygnować z energii węglowej. Jak dodał, „ktoś ma jednak biznes w tym, żeby tak się nie stało”.

– Dzisiaj na świecie jest coraz bardziej zaawansowana technologia spalania węgla – są tzw. reaktory wysokotemperaturowe, czyli małe reaktory atomowe powiązane z węglem, które są prawie zeroemisyjne. Japończycy wymieniają całą energię atomową w większości na energetykę węglową. (…) Ale kraje zachodnie są wiodącymi producentami fotowoltaiki – wszystko idzie w tym kierunku i ktoś ma biznes w tym, żeby zlikwidować górnictwo – argumentował rozmówca Radia Maryja.

W piątek, 24 lipca, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja „Europejski Zielony Ład a interes Polski”. [czytaj więcej].

Całą rozmowę z Bogusławem Hutkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl