Sytuacja Kompanii Węglowej nadal tragiczna

Pracownicy Kompanii Węglowej otrzymali zaległe wypłaty. Choć – jak mówią – nie załatwia to problemu branży, która jest w dramatycznej sytuacji.

Pracownicy domagali się wypłat organizując masówki oraz wysyłając do zarządu Kompanii Węglowej swoje stanowisko w tej sprawie. Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, akcentuje że podobne problemy z wypłatami mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości.

– Informowaliśmy o tym, że sytuacja kompani jest na tyle tragiczna, że problemy z płacami mogą się pojawić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Bo to, że wynagrodzenia były, tak naprawdę związane jest z tym, że doszło do transakcji kupna kopalni Szczygłowice z Kompanii Węglowej przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Dlatego mogły być wypłacone pieniądze na konta kompanii i wynagrodzenia. Informowaliśmy ludzi, że kupno tej kopali tak naprawdę „załatwia” problemy pracowników i firmy, która nazywa się Kompania Węglowa nie na dłużej niż na 5-6 miesięcy – powiedział Dominik Kolorz.

Związek Zawodowy Górników w Polsce domaga się pilnego zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Związkowcy alarmują, że sytuacja branży jest dramatyczna. Przypominają, że zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów: „Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007 – 2015” oraz uchwalonej w 2007 r. Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Członkowie Związku Zawodowego Górników zwracają również uwagę, że już od dłuższego czasu domagają się spotkania z przedstawicielami rządu. Jednak dotychczasowe apele pozostają bez echa. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, wskazuje że podejmowane przez związkowców kroki mogą nie przynieść efektów.

– Nawet jeśli to spotkanie będzie z samym Związkiem Zawodowym Górników w Polsce, to niewiele da się zrobić. Zespół trójstronny do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników (w moim przekonaniu) również nic nie zmieni. Proponowałbym bardziej przeprowadzenie strajku ostrzegawczego i zmuszenie rządu do rozmów, ponieważ rząd w inny sposób nie będzie z nami rozmawiał. Na pewno, jeśli poprosimy rząd o spotkanie przy stole negocjacyjnym, to nic nie wynegocjujemy. Jestem tego pewien – powiedział Kazimierz Grajcarek.

W ubiegłym roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl