fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krasnodębski o federalizacji Unii Europejskiej: Musimy utrzymać charakter UE, w którym jest to związek państw, ale podstawą legitymizacji i demokracji są demokracje narodowe

Politycy Unii Europejskiej dążą do jej federalizacji. W Brukseli trwają dyskusje, w jakim stopniu Wspólnota powinna ewoluować w tym kierunku. „Główne siły Parlamentu Europejskiego, tzw. proeuropejskie, są za federalizacją. Jest to zła droga. Musimy utrzymać charakter Unii Europejskiej, w którym jest to związek państw, ale podstawą legitymizacji i demokracji są demokracje narodowe” – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w sobotnim programie „Z Parlamentu Europejskiego” w Telewizji Trwam.

Politycy Parlamentu Europejskiego dążą do federalizacji Unii Europejskiej. Trwa Konferencja w sprawie przyszłości Europy, w ramach której przedstawiony został projekt rezolucji.

– Złożyliśmy swój projekt rezolucji. On idzie w zupełnie innym kierunku, dlatego że główne siły Parlamentu Europejskiego, tzw. proeuropejskie, są za federalizacją czy centralizacją Unii Europejskiej. To wyraża się głównie w rozszerzeniu uprawnień Parlamentu Europejskiego. (…) Jest to zła droga, ponieważ zmierza powoli ku temu, aby zamienić Unię Europejską w państwo – akcentował gość Telewizji Trwam.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że instytucją, która chroni państwa członkowskie, jest Rada Europejska i zasada jednomyślności.

– Do tej pory Unia Europejska jest tworem hybrydowym. Z jednej strony są pewne instytucje, które są paneuropejskie, ponadnarodowe. Tutaj przykładem może być Komisja Europejska. Komisarze nie powinni reprezentować swoich krajów, ale interes całej Unii Europejskiej. (…) Mówi się, że Parlament Europejski jest jedyną instytucją, która wybierana jest przez obywateli, to też usiłuje się zmienić. (…) Najważniejszą instytucją, która chroni państwa członkowskie, jest Rada Europejska i zasada jednomyślności – mówił europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zaakcentował, że Unia Europejska musi utrzymać charakter związku państw, którego podstawą legitymizacji i demokracji są demokracje narodowe.

– Niemcy uzależniają przyszłe rozszerzenie Unii Europejskiej o wzmocnienie swojego głosu w Radzie Europejskiej. Musimy utrzymać charakter Unii Europejskiej, w którym jest to związek państw, ale podstawą legitymizacji i demokracji są demokracje narodowe. Nie możemy pozwolić, aby to zostało zmienione – podkreślił europoseł.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl