fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Kordel: Okres słabości logistyki zachodniej opartej tylko na taniej sile roboczej trzeba wykorzystać do swoich celów

Szkody, jakie ponosi gospodarka krajów Europy Zachodniej, są znacznie większe niż korzyści, które realizowali poprzez dalekosiężne lokowanie produkcji w różnych krajach. Może to być szansą dla Polski (…). Jesteśmy w środku Europy, mamy dobrą kadrę, idziemy w kierunku nowoczesnej technologii, zachodnie banki nie boją się pożyczać nam pieniędzy – trzeba ten okres słabości logistyki zachodniej, opartej tylko na taniej sile roboczej, wykorzystać do swoich celów – mówił prof. Zdzisław Kordel, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego, podczas wtorkowego „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Od 18 maja wznowiona została działalność zakładów fryzjerskich i kosmetycznych; częściowo można także korzystać w usług gastronomicznych.

– Wentyl społeczny do tej pory tak ściśle zakręcony powoli spuszcza powietrze, co rokuje dobrze na najbliższe miesiące – powiedział prof. Zdzisław Kordel.

Ekonomista ocenił, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy polskie społeczeństwo zdało egzamin z odpowiedzialności.

– Polskie społeczeństwo jest odpowiedzialne, rozumie sytuację, jaka wyniknęła i w związku z tym żadnych incydentów (…) nie było. Rodzi to dalszą nadzieję, że ta sytuacja zmieniła podejście polskiego społeczeństwa do określonych sytuacji, tzn. zwiększenia higieny, zwiększenia bezpieczeństwa, zwracania uwagi na swoje bezpieczeństwo, ale też sąsiadów i innych osób w różnych miejscach. Jestem pozytywnie zaskoczony dyscypliną, jaką cechuje się nasze społeczeństwo w sytuacji, która nie została jeszcze zakończona – wskazał.  

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Produkt Krajowy Brutto w Polsce wzrósł o 1,9 proc. r/r w I kwartale bieżącego roku. Jak będzie rozwijała się nasza gospodarka w najbliższym czasie?

– Najbliższe 5-7 miesięcy pokaże, z jakim tempem spadku PKB będziemy mieli do czynienia. Te pierwsze 3 miesiące nie są takie złe, ale też nie oddają tego, co później było w kwietniu i w maju. Może się jednak okazać, że przy naszej strukturze gospodarczej, kiedy mamy 80 proc. mikro i małych przedsiębiorstw elastycznie dostosowujących się do realiów gospodarczych; kiedy mamy kilka proc. dużych przedsiębiorstw, które są mocne finansowo – że ten spadek nie będzie aż tak duży. To tylko szacunki (…). Nie bardzo mamy rozeznanie co do struktury gospodarczej, jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa. Jeżeli weźmiemy dane GUS, to on rejestruje sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw itd., które zatrudniają powyżej 9 osób, a siedemdziesiąt kilka proc. przedsiębiorstw w Polsce to przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Tu nie mamy pełnego rozeznania i nikt w Polsce tak naprawdę nie prowadzi takich całościowych badań – zaznaczył gość TV Trwam.

Prof. Zdzisław Kordel podkreślił, że może się oczywiście okazać, że spadek będzie rzeczywiście mniejszy i wyjście wielu sektorów gospodarczych po tym zamrożeniu będzie szybsze. Zdaniem ekonomisty pomoże w tym tarcza antykryzysowa zaproponowana przez rząd.

– Może się okazać, że ten impuls, znając naszą obrotność i dobre myślenie strategiczne w działalności gospodarczej, może się przyczynić do tego, że szybciej wyjdziemy z tego trudnego okresu i może do końca roku postaramy się osiągnąć takie wskaźniki gospodarcze, jakie były (…) za I kwartał 2020 roku – ocenił.

Komisja Europejska stwierdziła, że Unię Europejską czeka największa recesja w historii. Polska gospodarka miałaby skurczyć się o 4,3 proc., co daje najlepszy wynik w całej Wspólnocie.

– Myślę, że w głównej mierze zadecydowała o tym szybkość rządu w zakresie podjęcia działań chroniących miejsca pracy i w ogóle sytuację społeczno-gospodarczą w kraju. Ta „nienormalna” sytuacja, rozumiana jako pandemia, wymusiła na polskich władzach szybkie podejmowanie decyzji, często w warunkach dużej niewiedzy. Pierwsza, druga, trzecia tarcza, być może będzie czwarta i piąta, które wspomogą przedsiębiorstwa, zadziałają na dynamiczne podejście polskich obywateli do działalności gospodarczej. Jesteśmy jednym z wiodących państw o dużej aktywności społeczeństwa w zakresie zakładania przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa transportu samochodowego w Polsce to praktycznie wiodący przewoźnik na rynku Unii Europejskiej; wykorzystujemy nowe technologie, a więc naprawdę mamy czym się pochwalić. Być może Komisja Europejska to doceniła szacując, że ten spadek będzie 4,3 proc. (…) Być może ten spadek będzie poniżej 4 proc. za 2020 rok – mówił ekonomista.

Prof. Zdzisław Kordel zaznaczył, iż sytuacja gospodarcza w świecie ukazała, że pomimo teoretycznych i praktycznych rozważań, iż łańcuchy dostaw np. z Azji są bardzo bezpieczne, tańsze, że „to się będzie opłacało już na wieki – jeden element z Wuhan pokazał, że tak nie jest”.

– Szkody, jakie ponosi gospodarka krajów Europy Zachodniej są znacznie większe niż korzyści, które realizowali poprzez dalekosiężne lokowanie produkcji w różnych krajach. Może to być szansą dla Polski (…). Jesteśmy w środku Europy, mamy dobrą kadrę, idziemy w kierunku nowoczesnej technologii, zachodnie banki nie boją się pożyczać nam pieniędzy – trzeba ten okres słabości logistyki zachodniej, opartej tylko na taniej sile roboczej, wykorzystać do swoich celów – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że w następstwie przeniesienia części produkcji z Chin do innych krajów, PKB Państwa Środka zmniejszy się o 1,6 proc., natomiast np. Polska mogłaby uzyskać nawet ponad 8 mld dolarów rocznie z racji przeniesienia produkcji do naszego kraju.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl