Raport OWiR: Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a poziom życia rośnie

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a poziom życia rośnie – wynika z raportu Organizacji Współpracy i Rozwoju. Nasz kraj jest coraz bliżej poziomu innych państw OECD.

Raport, jaki opracowała Organizacja, wskazuje na działania, które umożliwią utrzymanie osiągniętego poziomu. Eksperci analizują m.in. finansowanie innowacyjnego biznesu. Jak wskazują, Polska musi wzmacniać potencjał w tej dziedzinie. Ponadto powinniśmy inwestować w podnoszenie kwalifikacji i infrastrukturę.

Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula podkreśla, że rozwój wysokich technologii oraz inwestycje to klucz do ekonomicznego sukcesu.

Aby awansować nie tylko politycznie, ale też na poziomie gospodarczym do światowej ekstraklasy, czyli krajów najbogatszych, musimy przede wszystkim zbudować własny kapitał, więcej inwestować w gospodarkę po to, by wzmocnić jej stronę podażową, a więc po to, by polskich przedsiębiorców stać było na wytwarzanie coraz większej ilości dóbr, towarów i usług na nasze – jako wszystkich konsumentów – potrzeby. Musimy wzmocnić stronę technologiczną naszej gospodarki, zwłaszcza w kontekście wysokich technologii, które dają możliwość wejścia gospodarce na wyższy poziom efektywności – wskazuje dr Szołucha.

Eksperci OECD prognozują też, że wzrost polskiego PKB spowolni. W 2018 r. ma spaść do 4,2 proc. z 4,6 proc w 2017 r. W przyszłym roku ma natomiast wynieść 3,7 proc. Niższy będzie też wskaźnik bezrobocia. W 2018 r. sięgnie 4,2 proc.

Dziś swoje dane na temat polskiej gospodarki przedstawił również GUS. Dotyczą one produkcji przemysłowej w lutym, która wzrosła o 7,4 proc. rdr. Z kolei w odniesieniu do miesiąca poprzedniego spadła o 2,2 proc.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl