fot. PAP/Marcin Obara

Kiedy pełne odmrożenie gospodarki w Polsce?

Przed nami ostatni weekend narodowej kwarantanny. Od poniedziałku zniknie część obostrzeń. Otwarte zostaną galerie handlowe i muzea. Przedsiębiorcy i opozycja domagają się pełnego otwarcia gospodarki.

Od 1 lutego galerie handlowe, galerie sztuki oraz muzea wznowią swoją działalność.

– Otwieramy sklepy w galeriach handlowych, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W sklepach nie będą już obowiązywać godziny dla seniorów.

Jest to oczekiwanie przedsiębiorców, a seniorzy z ostatnich analiz, które są przez nas prowadzone, rzeczywiście już niezbyt często wychodzą w tych godzinach – wyjaśniła w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pozostała część gospodarki pozostanie zamknięta przynajmniej do 14 lutego.

– Te decyzje, które zostały ogłoszone przez pana Adama Niedzielskiego, są bezpieczne i możemy sobie na to pozwolić, natomiast kolejne luzowanie będzie mogło mieć miejsce wtedy, kiedy rzeczywiście zaszczepimy największą populację – powiedziała Marlena Maląg.

Nie wiadomo więc, czy od połowy lutego zniknie reszta obostrzeń. Prawdopodobnie nie. Pełnego odmrożenia gospodarki chcą przedsiębiorcy i opozycja.

– Odmrożenie branży hotelowej, branży restauracyjnej, tych branż, które mogą zapewnić pracę w reżimie sanitarnym – wymienił Borys Budka, przewodniczący PO.

Hotele i restauracje są na granicy upadłości. Wsparcie z tarczy antykryzysowej nie trafia do każdego, a jeśli już trafia, to nie zawsze jest wystarczające.

– Odmrożone galerie sztuki, a hotele są najbardziej restrykcyjnie traktowane w całej Europie – ocenił  Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Zmian nie przewidziano także w szkolnictwie. Nauczanie zdalne nadal obowiązuje uczniów od IV klasy szkoły podstawowej wzwyż.

TV Trwam News

drukuj