fot. pixabay.com

W. Andrusiewicz: Nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli od 1 marca

Od 1 marca 2022 roku nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli – powiedział dziś w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowiam Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

Zapytany o decyzję w sprawie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli Andrusiewicz zastrzegł, że nie będzie tej decyzji od 1 marca.

„Ale nie jest tak, że jej nie będzie w ogóle” – powiedział.

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić.

„W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie w stosunku do innych grup zawodowych” – powiedział.

Podkreślił, że w przypadku medyków funkcjonuje już obowiązek szczepienia przeciwko żółtaczce.

„Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów” – ocenił Wojciech Andrusiewicz.

Jak stwierdził, to dyrektor danej placówki będzie decydował, czy niezaszczepioną osobę przesunie do działu administracyjnego, czy podejmie inną decyzję.

Zapytany o to, czy ta decyzja nie spowoduje pogłębienia problemów kadrowych w służbie zdrowia, rzecznik MZ odpowiedział, że „lekarz powinien być przede wszystkim osobą bezpieczną dla pacjenta”.

PAP

drukuj