fot. PAP/Leszek Szymański

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Trzecia fala pandemii szybko opada, ale majówkę spędźmy jeszcze w najbliższej okolicy

Trzecia fala pandemii szybko opada, ale majówkę spędźmy jeszcze w najbliższej okolicy – apeluje rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz podał, że spadek zakażeń w ujęciu tygodniowym wyniósł 39 proc.

99,9 proc. zachorowań na COVID-19 to obecnie tzw. mutacja brytyjska. Resort zdrowia apeluje o to, by na siebie uważać, bo nadal wysoka jest liczba osób  przebywających  pod respiratorami.

Jednocześnie czekamy na wyniki badań sióstr zakonnych z Katowic i z Warszawy. Mają one wykazać, czy siostry zakonne – Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty – mogą być zakażone indyjskim wariantem koronawirusa. Dotychczas mutację indyjską wykryto we Francji.

W ciągu ostatniego tygodnia liczba tzw. łóżek covidowych spadła o 2 tys.  Według prognoz do liczba zajętych przez pacjentów z COVID-19 łóżek ma spaść poniżej  40 tys.

Obecnie wynikowość testów wynosi 13 proc. Jeszcze 3-4 tygodnie temu skala wyników pozytywnych była na poziomie 34 proc. – mówi rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

– W tej chwili, w skali kraju, mamy 18,6 przypadku zakażeń na sto tys. mieszkańców. Zeszliśmy z poziomu 20. W tej chwili dziesięć województw w kraju odnotowuje poziom zakażeń na sto tys. mieszkańców poniżej 20. Te województwa, w których mamy najwyższy poziom zakażeń tj. woj. śląskie, woj. dolnośląskie i woj. opolskie. Mamy też woj. podkarpackie, które jako jedyne w kraju, zeszło poniżej poziomu dziesięciu zakażeń na sto tys. mieszkańców. Ten trend spadkowy jest właśnie na poziomie 39 proc.  – wskazał rzecznik MZ. 

Resort zdrowia poinformował dziś o 6796 nowych zakażeniach. Zmarło 429 chorych z COVID-19, pod respiratorami jest 2831 osób.

RIRM

drukuj