fot. twitter.com/PremierRP

Wchodzą w życie nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Wchodzą dziś w życie nowe obostrzenia, które mają zatrzymać wzrost zakażeń koronawirusem. Ograniczenia objęły m.in. gastronomię, transport publiczny i szkoły średnie. W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić w Sejmie informację o stanie walki z epidemią.

Od dziś w strefie czerwonej znajduje się blisko połowa Polski, w tym większość miast wojewódzkich. Pozostały obszar kraju to strefa żółta. W życie wchodzą nowe obostrzenia. Zamknięte są: dyskoteki, kluby nocne, baseny, siłownie i kluby fitness. Wszędzie, w obu strefach, ograniczona jest działalność gastronomii.

– Działalność gastronomiczna będzie możliwa w godzinach od 6.00 do 21.00. Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

W strefie czerwonej wraca m.in. limit osób w sklepach.

– Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę. (…) Szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Podroż transportem publicznym również ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących oraz 30 proc. wszystkich miejsc – powiedział szef rządu.

Od poniedziałku w strefie czerwonej zabronione będzie organizowanie wesel. Z kolei w strefie żółtej, w imprezie rodzinnej będzie mogło wziąć udział do 20 osób. Nie ma jednak możliwości zorganizowania zabawy tanecznej.

– Musimy mieć świadomość, że testujemy granice wydolności – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kolejne osoby potrzebują specjalistycznej pomocy w walce z COVID-19. Ponad 500 osób w całym kraju korzysta z respiratora. W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić w Sejmie informację o stanie walki z epidemią.

– Przedstawimy plan. We wtorek będzie wystąpienie pana premiera z informacją o stanie państwa w sytuacji pandemii – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Rząd planuje też m.in. wprowadzić ustawowy obowiązek noszenia maseczek na terenie całego kraju.

– Przepis będzie przeniesiony bezpośrednio do ustawy po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce. Zdania prawników są w tej sprawie podzielone – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Według rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, wychodzenia z domu powinny unikać zwłaszcza osoby starsze. To one są najbardziej narażone w przypadku zakażenia.

TV Trwam News

drukuj