fot. PAP/Darek Delmanowicz

KGP: Ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 81 tys. osób na kwarantannie; 180 naruszeń

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 81 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 180 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już 4 mln kontroli.

Inspektor wskazał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 81 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Zaznaczył, że podczas kontroli w ok. 180 przypadkach stwierdzono uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Przypomniał przy tym, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Dodał, że policjanci podczas ostatniej doby otrzymali 20 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wysłania przesyłki czy wyniesienia śmieci z domu.

Rzecznik KGP przekazał też, że funkcjonariusze skontrolowali już prawie 137 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 4,8 tys.

Mariusz Ciarka przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, w tym zapobiegających zakażeniom, zaangażowanych jest od 23 do 25 tys. funkcjonariuszy.

Zaznaczył, że ok. 120 policjantów jest zarażonych koronawirusem, a od początku działań ok. 2,6 tys. było, lub jest jeszcze na kwarantannie.

Rzecznik KGP dodał, że policjanci rozdają także maseczki, zwłaszcza bezdomnym, oraz informują o nowym nakazie zakrywania ust i nosa.

PAP

drukuj