fot. PAP/Tytus Żmijewski

Koniec roku szkolnego dla maturzystów

Uczniowie ostatnich klas liceum i technikum kończą dzisiaj swoją przygodę ze szkołą. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa nie obędą się apele i uroczyste wręczenia świadectw.

Oficjalnie maturzyści kończą dzisiaj swój ostatni rok szkolny. Jest on niewątpliwe wyjątkowy, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że uczniowie nie mogą odebrać świadectw. W tym roku wręczenie przybierze inną formę.

– Dyrektor szkoły musi określić tryb i termin odbioru przez uczniów świadectw. Należy pamiętać o bezpieczeństwie – maseczki, rękawiczki, własny długopis – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Niektórzy dyrektorzy już ustali terminy i formę odebrania świadectw. W wielu szkołach uczniowie będą przychodzić pojedynczo w wyznaczone dni. Jak przypomina rzecznik prasowy MEN, osobisty odbiór tego dokumentu jest koniecznością.

– Oczywiście uczeń może zwrócić się z prośbą do dyrektora szkoły o przesłanie skanu świadectwa, jednak należy pamiętać, że nie będzie to traktowane jako odbiór świadectwa, będzie to jedynie informacja dla ucznia otrzymana drogą mailową – dodaje Anna Ostrowska.

Zakończenie roku szkolnego to jednak nie koniec nauki. Maturzystów czeka jeszcze egzamin dojrzałości, który ze względu na panującą sytuację został przełożony z maja na czerwiec – co też nie jest pewnikiem. Istnieje również prawdopodobieństwo, że tegoroczne matury odbędą się jedynie w formie pisemnej, a część ustana zostanie odwołana. O tym będzie informował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

TV Trwam News

drukuj