fot. episkopat.pl

Ks. bp Marek Mendyk objął kanonicznie diecezję świdnicką

Wczoraj w Seminarium Duchownym w Świdnicy nastąpiło kanoniczne objęcie diecezji przez nowego ordynariusza, ks. bp. Marka Mendyka, mianowanego przez papieża Franciszka 31 marca bieżącego roku.

Ksiądz bp Marek Mendyk kanonicznie objął diecezję świdnicką. Zastąpił on przechodzącego na emeryturę ks. bp. Ignacego Deca, który stał na czele tej diecezji od czasu jej powstania, czyli w 2004 roku.

– Diecezja młoda, ale jest dobrze zorganizowana i cieszę się, że będę mógł kontynuować linię księdza biskupa Ignacego i prowadzić to dzieło – powiedział ks. bp Marek Mendyk.

Nowy ordynariusz posługiwał do tej pory jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej. W ramach KEP stał na czele Komisji Wychowania Katolickiego.

– Myślę, że to, na co wszyscy czekamy, to przede wszystkim doświadczenie takiej serdecznej obecności, wzajemnej otwartości, pomocy i myślę, że ten szczególny czas pokazuje i jest też trochę takim sprawdzianem naszej misji Kościoła, ale też i sprawdzianem pewnych relacji społecznych. Bardzo cieszę się, że dużo dobrego ujawnia się, pięknych inicjatyw w tym szczególnym czasie – zaznaczył nowy ordynariusz diecezji świdnickiej.

List gratulacyjny do nowego ordynariusza wystosował prezydent Andrzej Duda.

– „Swoją nową misję rozpoczyna Ksiądz Biskup w okolicznościach wyjątkowych, w czasie gdy trwają narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, a zarazem gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym od dawna zagrożeniem – epidemią koronawirusa. Dlatego życzę dziś Ekscelencji szczególnie obfitości łask Bożych, zdrowia, oraz pełni sił ducha i ciała potrzebnych do przewodzenia duchowieństwu i kierowania Kościołem lokalnym” – napisał prezydent.

Ks. bp Ignacy Dec pozostanie w Świdnicy.

– Zmienia się forma tej służby w diecezji. Przede wszystkim będzie więcej modlitwy, także więcej czasu będzie na modlitwę, więc z pewnością przyjdzie i cierpienie fizyczne, bo wiek starczy ze sobą to niesie, no może będzie więcej czasu na czytanie, na pisanie w miarę jak Pan Bóg będzie użyczał sił – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Świdniczanie są bardzo wdzięczni za posługę ks. bp. Deca.

– Zdziałał bardzo wiele, bo zaczynał od zera, mówiąc tak kolokwialnie. Po prostu uruchomił wiele takich instytucji i ta jego działalność była taka nie tylko tutaj w w obszarze naszej diecezji, ale ogólnopolska. Dał się poznać jako wspaniały kaznodzieja – podkreśliła pani Stanisława, która mieszka w Świdnicy.

Ze względu na obecną sytuację pandemii ingres ks. bp. Marka Mendyka odbędzie się w późniejszym czasie.

TV Trwam News

drukuj