fot. PAP/EPA

Rosja: Urząd Rosfinmonitoring uznał sztaby A. Nawalnego za powiązane z terroryzmem

Federalna Służba Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring) – urząd zajmujący się w Rosji zapobieganiem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – umieścił sztaby regionalne opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na liście osób fizycznych i prawnych powiązanych z terroryzmem.

Ruch społeczny Sztaby Nawalnego, działający jako podmiot prawny, został umieszczony na liście „organizacji i osób fizycznych, co do których są informacje o ich powiązaniach z działalnością ekstremistyczną i terroryzmem” – głosi komunikat na stronie internetowej Rosfinmonitoringu.

Urząd podjął te kroki jeszcze przed decyzją sądu, który na wniosek prokuratury rozważa uznanie struktur Aleksieja Nawalnego za organizacje ekstremistyczne.

Prokuratura zwróciła się w połowie kwietnia br. do sądu o uznanie za organizacje ekstremistyczne założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK), Fundacji Obrony Praw Obywateli (FZPG) i sztabów Aleksieja Nawalnego działających w regionach Rosji.

Z powodu tej sytuacji 29 kwietnia 2021 szef sieci sztabów Aleksieja Nawalnego, Leonid Wołkow poinformował, że sztaby kończą działalność.

PAP

drukuj