By SKopp - Drawn by SKopp, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=343657

Francuskie media: Rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera prowadzą negocjacje z władzami w Mali

Rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy Grupa Wagnera będą wkrótce aktywni w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z Rosjanami – piszą we wtorek francuskie media oraz agencja Reuters.

Władze w Mali negocjują z grupą Wagnera wysłanie do tego kraju znaczących sił militarnych, a negocjacje są „bliskie zakończenia” – podaje Reuters, powołując się na źródła wojskowe i dyplomatyczne.

Grupa Wagnera jest już obecna w Afryce, zwłaszcza w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku, gdzie jej nadużycia zostały udokumentowane przez dziennikarzy m.in. RFI, oraz organizacje praw człowieka.

Negocjowane porozumienie oznaczałoby wysłanie do Mali kilkuset, a nawet tysiąca rosyjskich najemników – podaje Reuters.

Grupa Wagnera otrzymuje miesięcznie sześć miliardów franków CFA (ponad dziewięć milionów euro) na szkolenie żołnierzy malijskich i zapewnianie ochrony niektórym przywódcom – podają media.

Na prośbę agencji AFP malijski resort obrony przyznał się do rozmów z rosyjską firmą.

„Mali zamierza teraz zdywersyfikować swoje stosunki w perspektywie średnioterminowej, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Nie podpisaliśmy niczego z Wagnerem, ale rozmawiamy ze wszystkimi” – poinformowano.

„Nie wiemy o podpisaniu kontraktu między Mali a Grupą Wagnera i nie działaliśmy jako pośrednik” – skomentowało z kolei rosyjskie źródło dyplomatyczne w Bamako, podkreślając, że „podobnie jak Francja i inne kraje martwimy się o bezpieczeństwo regionu”.

Minister obrony Mali płk. Sadio Camara odwiedził niedawno Moskwę. Nie jest to jego pierwsza misja w tym kraju, który dobrze zna, ponieważ, podobnie jak płk. Assimi Goita, prezydent okresu przejściowego, jak również płk. Malicka Diawa, przewodniczącego Krajowej Rady, odbyli szkolenia w Rosji. W sierpniu 2020 r. wojskowa junta dokonała zamachu stanu w Mali, obalając prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę.

Paryż próbuje odwieść władze malijskie od zawarcia umowy z Grupą Wagnera – podają media. Specjalny wysłannik Francji do Sahelu, Christophe Bigot, został również przyjęty w Moskwie na początku września, aby omówić tę sprawę – podało źródło dyplomatyczne.

Francja ogłosiła w czerwcu br. stopniowe wycofywanie się sił wojskowych z tego kraju i zakończenia operacji Barkhane.

Grupa Wagnera, z którą Moskwa zaprzecza posiadanie jakichkolwiek powiązań, świadczy usługi konserwacji sprzętu wojskowego, ochrony i szkolenia i podejrzewana jest o przynależność do biznesmena Jewgienija Prigżina, utrzymującego bliskie relacje z Kremlem.

PAP

drukuj