[TYLKO U NAS] Prof. R. Niżnikowski: W sprawach dot. klimatu trzeba oprzeć się na rzetelnych badaniach. Udział Europy w ogólnoświatowej emisji gazów cieplarnianych wynosi 7 procent

W sprawach związanych z polityką klimatyczną trzeba oprzeć się na rzetelnych wynikach badań. W ogólnym oddziaływaniu na środowisko zwierzęta w Polsce mają wpływ zaledwie w zakresie do 5 procent. Tyle samo gazów cieplarnianych emituje się u nas w zmarnowanej żywności. Natomiast udział Europy w ogólnoświatowej emisji wynosi 7 procent. Głównym regionem emisji jest Ameryka Południowa i Azja – wskazał prof. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Przed hodowcami zwierząt stoi wiele wyzwań. Niestety, grupa zootechników czy weterynarzy, a więc specjalistów znających problemy produkcji zwierzęcej, jest najmniej dopuszczana do głosu w mediach.

– Natomiast głos zabierają różne grupy specjalistów, którzy mają rzadki kontakt ze zwierzętami. (…) Osoby związane z hodowlą nie mogą więc prostować różnego typu stwierdzeń pojawiających się w środkach masowego przekazu – powiedział prof. Roman Niżnikowski.

Hodowla zwierząt na terenie Unii Europejskiej łączy się także z polityką klimatyczną.

– Trzeba oprzeć się na rzetelnych wynikach dot. klimatu i produkcji zwierzęcej. W ogólnym oddziaływaniu na środowisko zwierzęta w Polsce mają wpływ zaledwie w zakresie do 5 procent. Tyle samo gazów cieplarnianych emituje się u nas w zmarnowanej żywności. (…) Natomiast udział Europy w ogólnoświatowej emisji wynosi 7 procent. Głównym regionem emisji jest Ameryka Południowa i Azja – zauważył gość TV Trwam.

Na poziomie europejskim prowadzona jest także dyskusja dotycząca rolnictwa ekologicznego. W Polsce jest wiele gospodarstw, które funkcjonują w duchu zrównoważonego rozwoju.

– Z reguły są to mniejsze gospodarstwa. (…) Tworzy się nowy termin mówiący o tzw. rolnictwie regeneracyjnym. To działalność zmierzająca do odtworzenia pierwostanu. Możemy wrócić do gospodarowania zrównoważonego przy wykorzystaniu gospodarstw ekologicznych, w tym rodzinnym. W konsekwencji jest kierunek na to, by rozwinąć grupę gospodarstw regeneracyjnych. To ciekawa inicjatywa, która przy umiejętnej oprawie powinna dać dobre efekty – wskazał  wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Nowoczesne technologie wkraczają również przy kwestii hodowli zwierząt. Prof. Roman Niżnikowski odniósł się przy tym do nanotechnologii.

– Nanotoksykologia daje kapitalne możliwości przy blokowaniu rozwoju różnego rodzaju chorób bakteryjnych, które nękają zwierzęta. Jest to na razie na forum badań naukowych. Natomiast efekty są obiecujące. W ten sposób możemy wydostać się z wielu jednostek chorobowych – zaznaczył prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl