fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Historia jest nauczycielką życia. Patrząc na naszą scenę polityczną, można odnieść wrażenie, że jako społeczeństwo i naród nie chcemy się już uczyć i obce są nam lekcje historii

Historia jest nauczycielką życia. To prawda. Bywa ona nauczycielką życia, ale nie zawsze i nie dla wszystkich. Może ona nauczyć tylko tych, którzy chcą być jej uczniami i którzy nie lekceważą jej nauki. Patrząc na naszą scenę polityczną, na toczące się na niej dyskusje, można odnieść wrażenie, że jako społeczeństwo i naród nie chcemy się już uczyć i obce są nam lekcje historii (…). Historia i nasza cywilizacja wymagają, by wszelkie działania tak społeczne, jak i cywilizacyjne były oceniane z perspektywy dobra moralnego u człowieka, bo inaczej nie będzie naszej suwerenności, także suwerenności państwowej (…). Tymczasem obserwujemy, zwłaszcza wśród elit politycznych, przekonanie, że odpowiedzialność jest jakimś zbędnym abstraktem, a prawo moralne jest czymś nieokreślonym, nieważnym – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Prof. Paweł Skrzydlewski podkreślił, że „historia jest nauczycielką życia” i nie można jej lekceważyć. Dodał, iż obecnie niektórzy ludzie lekceważą historię, a przecież „wszystko, co nas otacza, ma swoją przeszłość”.

– Zwykło się mówić, że historia jest nauczycielką życia. To prawda. Bywa ona nauczycielką życia, ale nie zawsze i nie dla wszystkich. Może ona nauczyć tylko tych, którzy chcą być jej uczniami i którzy nie lekceważą jej nauki. Patrząc na naszą scenę polityczną, na toczące się na niej dyskusje, można odnieść wrażenie, że jako społeczeństwo i naród nie chcemy się już uczyć i obce są nam lekcje historii. Wszystko staramy się rozpatrywać tak, jakby powstało kilka sekund temu, jakby nie miało swoich dziejów, wreszcie swej tożsamości. Tymczasem wszystko, co nas otacza, ma swoją przeszłość, miało swój czas i prawidłowości, którymi się kierowało – zaznaczył felietonista.

Wskazał również, że nieznajomość historii prowadzi do utraty tożsamości.

– Musimy zrozumieć to, że narody tracące pamięć, nieznające swej historii, tracą także swoje życie, swoją tożsamość (…). Jak podkreślił Feliks Koneczny, nasz historyk i filozof, historia ukazuje nam, że dzieje mają swoje prawa, których nie możemy nigdy lekceważyć. Pierwszym i najważniejszym prawem historii jest to, że nie można być cywilizowanym na wiele różnych sposobów, czyli mówiąc krótko, należy żyć i działać wedle jednego zbornego i adekwatnego do rzeczywistości planu – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski.

Felietonista podkreślił, że w człowieku należy widzieć osobę, która ma wolną wolę, rozum, ale również kogoś, kto jest odpowiedzialny za społeczeństwo.

– Należy pamiętać o tym, że nasza cywilizacja łacińska wymaga tego, żebyśmy widzieli w człowieku osobę, a zatem kogoś, kto ma nie tylko rozum i wolną wolę, ale także kogoś, kto jest odpowiedzialny za swoje życie tak indywidualne, jak i zbiorowe. Tej odpowiedzialności nie możemy się ani pozbyć, ani jej lekceważyć (…). Nasza odpowiedzialność sięga również Pana Boga, który uczynił nas wolnymi i powołanymi do suwerennego, niepodległego życia – wskazał profesor.

Dodał, że często obecni politycy odpowiedzialność za społeczeństwo nie traktują jako coś realnego. Takie działania – jak zaznaczył – mogą doprowadzić do odejścia od podstawowych zasad naszej cywilizacji.

– Historia i nasza cywilizacja wymagają, by wszelkie działania tak społeczne, jak i cywilizacyjne były oceniane z perspektywy dobra moralnego u człowieka, bo inaczej nie będzie naszej suwerenności, także suwerenności państwowej (…). Tymczasem obserwujemy, zwłaszcza wśród elit politycznych, przekonanie, że odpowiedzialność jest jakimś zbędnym abstraktem, a prawo moralne jest czymś nieokreślonym, nieważnym i w istocie rzeczy czymś, co możemy poświęcić dla pieniędzy, profitów, przyszłego zysku. Takie stanowiska, poglądy i działania są jednak poważnym błędem, który może przynieść nie tylko nieporządek moralny i ekonomiczny, ale także odejście od zasad i fundamentów naszej cywilizacji – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski.

Całość felietonu prof. Pawła Skrzydlewskiego z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl