fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Co to za święta Bożego Narodzenia, kiedy nie ma w nich Boga?

Święta Bożego Narodzenia są tym momentem, kiedy można zamanifestować przeżywanie w pełni religijne tego, co z religii się wywodzi. Przypomnijmy, że to Bóg zstąpił na świat, który dzięki temu został zbawiony i dzięki temu obchodzimy święta Bożego Narodzenia – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i wykładowca akademicki, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które są jednymi z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Święta te mają głęboki wymiar religijny. Wpisują się także w naszą obyczajowość i kulturę narodową.

– Choinka, łamanie się opłatkiem, wzajemna życzliwość i oczywiście Pasterka. To wszystko jest spięte w pewną tradycję i obyczaje, które łączą i pozwalają przeżywać te wydarzenia w głęboki sposób – powiedział autor felietonu „Myśląc Ojczyzna”.

Historyk zwrócił uwagę na to, że dostrzegamy laicyzację tego święta w Europie i powoli także w naszym kraju.

– Zaczyna się trend, który znamy jest z czasów komunizmu. Święta wtedy redukowano tylko do wymiaru obyczajowości ludowej. Wyprute były z tego, co jest ich całą treścią. Co to za święta Bożego Narodzenia, kiedy nie ma w nich Boga? – ocenił wykładowca akademicki.

Prof. Mieczysław Ryba przypomniał, że to właśnie Bóg stanowi istotę tych świąt. Powiedział, że „to dlatego świętujemy, spotykamy się i życzymy sobie wszystkiego najlepszego, ponieważ Bóg zszedł na ziemię, żeby nas zbawić”. Jednak obecnie wielu ludzi o tym zapomina.

– Szczególnie widać to w przestrzeni publicznej. Raz za razem słyszymy, że w wielu miastach Europy Zachodniej wyrzuca się szopki i choinki. Zdarza się też, że choinki są zupełnie oderwane od treści obchodzonych świąt – powiedział felietonista.

Na potwierdzenie swoich słów historyk przytoczył przykład z Warszawy, gdzie wyprodukowano multireligijne lub multikulturalne kartki świąteczne, które w żaden sposób nie nawiązywały do duchowego wymiaru świąt.

– Jest to skutkiem pewnego planu wypychania tego, co religijne z przestrzeni życia publicznego, marginalizowania religii i zamykania jej w całkowitej prywatności, w tzw. kruchcie – powiedział.

Innym przykładem na rezygnację z wartości duchowych oraz odejście od Kościoła i wiary są kraje Europy Zachodniej jak np. Hiszpania.

– Będąc przed laty w Madrycie, szukałem informacji, o której godzinie będzie Msza święta w niedzielę. Nie mogłem znaleźć na zewnątrz żadnych ogłoszeń o godzinach sprawowanych Eucharystii. Tam to zamknięcie w tej kruchcie było bardzo daleko posunięte i żeby cokolwiek zobaczyć lub uzyskać jakieś informacje, trzeba była wejść do środka kościoła – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Historyk przywołał również przykład zupełnie innej postawy jednej gmin w województwie małopolskim. W Lipinkach 8 grudnia rada gminy podjęła jednomyślną uchwałę oddającą gminę Matce Bożej.

– W Lipinkach jest sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej. Z racji uroczystości odbyła się Msza święta. Następnie wójt gminy wygłosił zawierzenie w obecności radnych i mieszkańców. To jest zupełnie inna jakość. Takie działanie jest nawiązaniem do potężnej tradycji zawierzania państwa, gminy i domu Maryi i Panu Jezusowi – poinformował prof. Mieczysław Ryba.

Wykładowca nawoływał do tego, byśmy nie wstydzili się naszej wiary również w kontekście życia publicznego.

– W Polsce na różnych piętrach dochodzi do starcia kulturowego. Nie chodzi tutaj tylko o marsze, spektakle i rozwiązania prawne. Chodzi również o pewne gesty, które jasno mówią, po której stronie opowiada się dana wspólnota, jak rozumie ona  życie publiczne i naszą kulturę – wskazał.

Zdaniem wykładowcy akademickiego, to właśnie ludzie wierzący powinni walczyć o pielęgnowanie naszej tradycji oraz wartości chrześcijańskich. Okazją do tego jest właściwe przeżywanie świąt Narodzenia Pańskiego.

– Święta Bożego Narodzenia są tym momentem, kiedy można zamanifestować przeżywanie w pełni religijne tego, co z religii się wywodzi. Przypomnijmy, że to Bóg zstąpił na świat, który dzięki temu został zbawiony i dzięki temu obchodzimy święta Bożego Narodzenia – przypomniał prof. Mieczysław Ryba.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia autor felietonu złożył całej Rodzinie Radia Maryja oraz widzom TV Trwam życzenia. Życzył „błogosławieństwa Bożego i wszystkiego dobrego w Nowym Roku”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl