fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: W Europie Zachodniej do aktów przemocy przeciwko chrześcijanom dochodzi codziennie. Prognozy mówią, że nie 5 tys., ale kilkanaście tysięcy kościołów zostanie zamkniętych i wyburzonych we Francji

W Europie Zachodniej do aktów przemocy przeciwko chrześcijanom, zwłaszcza katolikom, dochodzi niemal codziennie. Narodowe instytucje, organizacje monitorujące prześladowanie chrześcijan w Europie Zachodniej podają, że w ostatnich 2-3 latach było ok. 3 tys. przypadków ataków, napaści na chrześcijan w Europie Zachodniej. (…) Niektóre prognozy mówią, że nie 5 tys., ale kilkanaście tysięcy kościołów zostanie zamkniętych i wyburzonych we Francji w ciągu przyszłych kilku, kilkunastu lat – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa rozbiórka XIX-wiecznej kaplicy św. Józefa w Lille. We Francji, gdzie za utrzymanie świątyń odpowiada państwo, wyburzeniem zagrożonych jest 5 tys. katolickich kościołów. Już teraz tysiące z nich są zamknięte dla wiernych i nie odprawia się w nich nabożeństw. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że smutne zjawisko zamykania kościołów czy zamiana świątyń na nocne kluby, salony masażu itd. ma miejsce w wielu państwach Europy Zachodniej.

– To jest bardzo smutne zjawisko. Jest to skutek głębszego procesu, który kilka lat temu Ojciec św. Franciszek w odniesieniu do Niemiec nazwał erozją wiary. Specyfika francuska jest taka, że na mocy ustawy z 1905 roku o tzw. rozdziale Kościoła od państwa, która weszła w życie i została brutalnie wprowadzana od 1907 roku, to państwo przejęło na własność wszystkie budynki kościelne od największych katedr po małe kościółki we Francji i de facto to państwo jest odpowiedzialne za utrzymanie obiektów sakralnych i zadbanie o ich bezpieczeństwo. W ostatnich latach troska (mówiąc delikatnie) jest bardzo dyskusyjna – powiedział historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Dopiero w 2021 roku rozpocznie się odbudowa zniszczonej przez pożar paryskiej katedry Notre Dame. Francuskie władze nie mogą ustalić, w jakim kierunku ma przebiegać renowacja świątyni. Spór koncentruje się wokół kształtu iglicy, która runęła podczas pożaru. [więcej] 

– W 2019 roku doszło do pożaru katedry Notre Dame w Paryżu [zobacz] i przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Z kolei w lipcu 2020 roku w Nantes doszło do zniszczenia XVII-wiecznych organów, które przetrwały nawet kataklizm rewolucji francuskiej. Istnieje fakt stałej przemocy wobec chrześcijan we Francji, np. dane francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych na 2019 rok mówią, że w tym kraju w ciągu roku doszło do niemal tysiąca różnych napaści na chrześcijan, na budynki sakralne, na kościoły, na cmentarze. W przeliczeniu to trzy incydenty dziennie i tendencja jest rosnąca. W Europie Zachodniej do aktów przemocy przeciwko chrześcijanom, zwłaszcza katolikom, dochodzi niemal codziennie. Narodowe instytucje, organizacje monitorujące prześladowanie chrześcijan w Europie Zachodniej podają, że w ostatnich 2-3 latach było ok. 3 tys. przypadków ataków, napaści na chrześcijan w Europie Zachodniej. Procesy trzeba widzieć w całości. Z jednej strony erozja wiary czy postępująca laicyzacja, odwracanie się od Kościoła (…), ale są młodzi ludzie, którzy modlą się przy zamkniętych kościołach. Jest to znak nadziei w morzu bardzo niedobrych symptomów, wiadomości, prognoz. Niektóre prognozy mówią, że nie 5 tys., ale kilkanaście tysięcy kościołów zostanie zamkniętych i wyburzonych we Francji w ciągu przyszłych kilku, kilkunastu lat – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Zdaniem gościa audycji „Aktualności dnia” istnieje zjawisko zamykania, burzenia kościołów katolickich, ale rzadko powstają nowe świątynie, budowane i otwierana są tylko kolejne meczety.

– Jeden z przywódców muzułmanów we Francji rok czy dwa lata temu wprost zwrócił się do władzy Republiki Francuskiej z postulatem, aby nie burzyć zamykanych kościołów katolickich, tylko pozamieniać je na meczety. Żyjemy w czasach, że należy poważnie liczyć się z możliwością, iż do takiej sytuacji rzeczywiście może dojść – zauważył historyk.   

– Kościoły są budowane dla kogoś i jeżeli słabnie wiara w Eucharystię, wiara w Jezusa Chrystusa, to wszystko inne upada. Po co kościół, jeżeli nie wierzymy w Jezusa Chrystusa, dla którego kościoły były wybudowane. A przecież mamy znaki w ciągu ostatnich lat w Polsce, opatrzność nam pokazuje, gdzie szukać odnowy wiary. (…) Wara jest łaską i jeżeli Pan Bóg pozwoli nam powrócić do tej łaski, a z pewnością tak, to są wszelkie szanse, by wiarę odbudowywać – podsumował gość Radia Maryja.  

Całą rozmowę z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl