fot. cm.kul.pl

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Mamy dużo tzw. elity politycznej, która ma charakter elity próżniaczej, nawet pasożytniczej, która dba o swoje dobro nawet kosztem interesów kraju

Posiadanie władzy dla samej władzy jest dla wielu polityków czymś najistotniejszym (…) Brakuje takiego przekonania, że wszystkim politykom najgłębiej w sercu leżą sprawy polskie. Mamy dużo tzw. elity politycznej, która ma charakter elity próżniaczej, nawet pasożytniczej. To znaczy dbają o swoje dobro, o swoją pozycję i zrobią to kosztem wszystkiego, nawet kosztem interesów kraju i obywateli, którym z zasady powinni służyć – powiedział prof. Arkadiusz  Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gość Radia Maryja zastanawiał się nad tym, czy jako państwo jesteśmy skazani na demokrację jako ustrój.

Trudno dzisiaj wskazać jakieś rozwiązania konkurencyjne. Oczywiście demokracja jest – chciałoby się powiedzieć – nie fasadą, tylko formułą, którą dzisiaj nazywamy bardzo różne – z politologicznego punktu widzenia – układy władzy i zależności między obywatelami a rządzącymi – wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Jak zauważył socjolog, ogromny wpływ na demokrację ma autorytet poszczególnych polityków. Dodał również, czego brakuje polskim elitom politycznym.

Brakuje takiego przekonania, że wszystkim politykom najgłębiej w sercu leżą sprawy polskie. Mamy dużo tzw. elity politycznej, która ma charakter elity próżniaczej, nawet pasożytniczej. To znaczy dbają o swoje dobro, o swoją pozycję i zrobią to kosztem wszystkiego, nawet kosztem interesów kraju i obywateli, którym z zasady powinni służyć. Brakuje tych elit, które można by nazwać elitami „ex veritute”, czyli „elitami cnót”, odwołującymi się do cnót i postrzeganymi przez to, że mają stałą i niezłomną wolę czynienia dobra publicznego i działania dla dobra publicznego – wyjaśnił.

Jednak – jak zaznaczył prof. Arkadiusz  Jabłoński – trudno mówić, że cała elita polityczna jest w Polsce pozbawiona walorów odnoszących się do służby publicznej.

Słyszymy, że mamy jednak dużą część takiej elity, która widzi siebie przez fakt posiadania, przez pryzmat walorów intelektualnych, ale nie poprzez działania na rzecz dobra wspólnego – dodał.

Takie zachowania elit politycznych wynikają z zachłanności posiadania władzy – mówił socjolog.

To posiadanie władzy dla samej władzy jest dla wielu polityków czymś najistotniejszym. Sami nie postrzegają siebie jako ci, którzy mogą służyć Polsce. Oni patrzą na swoje kariery, osobiste kariery, ewentualnie powiązane więzami towarzyskimi, w których to podejmuje się działania, aby także tym osobom zapewnić uczestniczenie we władzy – podkreślił.

Na szczęście jako istoty rozumne, wolne, posiadające możliwości dokonywania wyborów zupełnie indywidualnych nie jesteśmy zdeterminowani historią własnych rodziców, tego, co działo się w przeszłości – ocenił profesor KUL.

– Skłonność do takich działań wydaje się być może niezdeterminowana historią, ale przynależeć do czegoś, co jest ułatwianiem sobie życia i chęci zdobycia pozycji, bez potrzeby liczenia się z innymi – na tym polega, poza tą pazernością władzy, rodzaj pychy, takiego przekonania, że ze względu na takie czy inne walory, które albo odziedziczyłem, albo zdobyłem, jestem lepszy, mam w sobie coś, co powinno zostać potraktowane jako rodzaj wyidealizowanej wyjątkowości, dającej prawo do zachowań skierowanych tylko na realizowanie własnego interesu, a inni mnie nie obchodzą – dodał.

Prof. Arkadiusz Jabłoński akcentował, że na szczęście nie jest tak, że jesteśmy całkowicie bezwolni i podlegamy presji medialnej w czasie wyborów.

 Mamy te przebłyski jakiegoś rozpoznawania rzeczywistości. To zwłaszcza ujawnia się w sytuacjach kryzysowych, takiego prawdziwego kryzysu, nadużycia naszego zaufania jako obywateli, ewidentnego złodziejstwa – to mówię w znaczeniu Witolda Lutosławskiego, w czym on widział złodziejstwo, czyli nastawienie, żeby żyć na czyjś koszt np. publiczny (…) – wtedy rozumiemy, że jesteśmy wykorzystani – stwierdził socjolog.

Całą rozmowę z prof. Arkadiuszem Jabłońskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl