fot. Adam Guz/KPRM

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski nadal niezatwierdzony

Polska kolejny miesiąc czeka na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy. To prawie 58 miliardów euro mające wesprzeć polską gospodarkę. Zwlekanie Komisji Europejskiej szkodzi Polsce, jak i całej Unii – podkreślają eksperci.

Krajowy Plan Odbudowy to szeroki plan inwestycyjny mający wesprzeć polską gospodarkę po kryzysie pandemicznym. Przewiduje m.in. zasilenie służby zdrowia, transportu, energetyki, branży turystycznej, którą szczególnie dotknął kryzys – mówił ekonomista dr Krzysztof Mieszkała.

– Aczkolwiek stracili wszyscy, oczywiście za wyjątkiem sektorów, które w tym czasie jakby się ożywiły, czyli tu głównie sprzedaż w internecie – ocenił dr Krzysztof Mieszkała.   

Państwa członkowskie UE miały czas do końca kwietnia, aby przedstawić Komisji Europejskiej swoje plany rozdysponowania środków w postaci Krajowych Planów Odbudowy. Do 1 sierpnia trwał okres formalnej oceny dokumentu, jednak polski plan wciąż nie został zaaprobowany przez Komisję Europejską. To ważne dla rozwoju Polski 58 miliardów euro – zaznaczył ekonomista dr Michał Tuszyński.

– Zwlekanie  z decyzją może wpłynąć nie tylko źle na polską gospodarkę, ale przede wszystkim na UE, ponieważ dążymy do integracji systemów ekonomicznych – dodał.

Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do „klimatu inwestycyjnego” w Polsce i zmian w sądownictwie – to podaje się za powód wstrzymywania decyzji w sprawie KPO. Środki powinny jednak trafić bez warunkowania tzw. praworządności  – wskazał poseł PiS, Jan Mosiński.

– My nie daliśmy w swoich kompetencjach uprawnień UE, aby ta w ramach unijnych przepisów ingerowała choćby w reformowanie wymiaru sprawiedliwości. To jest wyłączna kompetencja państwa członkowskiego, chyba że państwo członkowskie takich kompetencji udzieli, ale my ich nie udzielaliśmy – dodał polityk.  

Jedną z możliwych reakcji polskiego rządu jest pozwanie Komisji Europejskiej do TSUE za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

– To jeden z wariantów, który w sensie prawnym jest możliwy. Natomiast w tej chwili takiej decyzji nie ma, żeby tak daleko iść – mówił w Polsat News Piotr Müller, rzecznik rządu.

Opozycja w sporze na linii Warszawa–Bruksela popiera stanowisko Komisji Europejskiej. Unia nie pozwala na łamanie prawa – zaznaczył lider PO Donald Tusk.

– Dzisiaj UE jest chyba taką ostatnią, solidną barierą, która uniemożliwia PiS-owi takie kompletnie bezkarne rozkradanie pieniędzy publicznych czy odbieranie ludziom ich podstawowych praw – stwierdził przewodniczący PO.

Komisja Europejska działa na niekorzyść Polski, a jej decyzje mają charakter czysto polityczny – mówił politolog dr Tomasz Teluk.

– Unia Europejska cały czas wspiera opozycję, próbuje wszelkimi sposobami pomóc jej w odzyskaniu władzy. Niewątpliwie jest to też działanie inspirowane przez Niemcy, które starają osłabić Trójmorze i Polskę jako głównego gracza – wyjaśnił dr Tomasz Teluk.  

KE zatwierdziła już Krajowe Plany Odbudowy dla 20 państw, a 16 z nich wypłaciła już 13 proc. zaliczki. W najbliższą środę odbędzie się w Parlamencie Europejskim debata na temat Krajowych Planów Odbudowy, które czekają jeszcze na zatwierdzenie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl