fot. pixabay.com

Krajowy Plan Odbudowy przekazany Komisji Europejskiej

Budowa tanich mieszkań i żłobków, wsparcie dla rolników oraz transformacja cyfrowa i energetyczna to część założeń Krajowego Planu Odbudowy. Polsce w ramach tego Funduszu przyznano nieco ponad 58 mld euro.

Rząd przekazał Komisji Europejskiej projekt Krajowego Planu Odbudowy. Informację tę potwierdziła w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

„Otrzymaliśmy polski Krajowy Plan Odbudowy. Koncentruje się on na kluczowych obszarach dla gospodarki: innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pray; transformacji ekologicznej i cyfrowej, ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej” – poinformowała na Twitterze przewodnicząca KE.

Z nieco ponad 58 mld euro, prawie 24 mld to bezzwrotne dotacje, a 34 mld to pożyczki. Z przysługujących kredytów Polska wnioskuje o 12 mld.

– To jest rzeczywiście wyjątkowa sytuacja i wyjątkowe kwoty, które nasze państwo i Polacy dostaną do kontynuowania rozwoju – mówił wicemarszałek Sejmu oraz przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Środki mają zostać wykorzystane m.in. na budowę farm wiatrowych na morzu, magazynów energii elektrycznej oraz na inwestycje w sieć 5G, transport szynowy i wsparcie dla powiatowych szpitali.

– W części grantowej znajduje się 700 mln euro na szpitalnictwo powiatowe. Nie z pożyczek, tylko z części grantowej – podkreślał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W planie znalazła się wynegocjowana przez Lewicę budowa tanich mieszkań na wynajem. Budowa prawie 72 tys. lokali będzie kosztować 21,5 mld złotych. 5 mld rząd przekaże z budżetu państwa, a drugie pięć z Funduszu Odbudowy. Resztę pokryje inwestor.

– To właśnie środki z KPO pozwolą nam na zwiększenie skali na budowanie mieszkań w większej ilości dla milionów Polaków, podkreślam, mieszkań tanich, z umiarkowanym czynszem, na wynajem, z opcją dojścia do własności – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Z przysługujących grantów rząd zamierza zwiększyć dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech. Takie rozwiązanie ma poprawić sytuację rodziców na rynku pracy. Koszt tego przedsięwzięcia to 380 mln euro. Planowane są także inwestycje związane z doposażeniem pracowników i firm pracujących zdalnie. Na to rząd przeznaczy 44 mln euro.

– To jest dla nas podstawowy cel – wyrównywanie poziomu życia jak najszybciej do wielkości, które obserwują Polacy w krajach zachodnich – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

400 mln euro trafi na utworzenie 120  branżowych centrów umiejętności, dzięki którym pracownicy będą mogli podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nowe wykształcenie. Wsparciem zostanie objęty także sektor spożywczy. Rząd chce wzmocnić łańcuchy dostaw i uodpornić je na kryzysy. Przedsiębiorcy z tej branży będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 mln złotych, rolnicy – do pół miliona.

– Żeby rozwinąć krótkie łańcuchy dostaw, skrócić drogę od pola do stołu, żeby ochronić małe i średnie gospodarstwa rodzinne – wskazał unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Na całe rolnictwo z Funduszu Odbudowy trafi ponad dziesięć miliardów złotych.

– Te środki muszą być dobrze zainwestowane w polską ziemię, w czyste technologie, czyste środowisko, ale też jak najlepszy park maszynowy, także w szybki internet na wsi, wszystko to, co pozwala polskim rolnikom skutecznie konkurować w całej Europie i na całym świecie – podkreślał szef rządu.

Pieniądze zostaną podzielone niemal po równo.

37 proc. z Funduszu Odbudowy trafi do sektora rządowego, po 31 proc. do sektora prywatnego i  do samorządów. Nad wydatkowaniem środków będzie czuwał Komitet Monitorujący, złożony z partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz samorządów. Kształt KPO nie podlega już dalszym modyfikacjom.

– Od jutra zaczynamy debatę, jak dobrze te środki zainwestować, jak dobrze te środki wdrożyć i na ten temat będziemy rozmawiali – poinformował Waldemar Buda.

KPO został przesłany do Komisji Europejskiej, która ma teraz dwa miesiące na zaopiniowanie projektu. Później plan musi zaakceptować Rada Unii Europejskiej. Wypłata środków nastąpi wtedy, kiedy wszystkie państwa członkowskie ratyfikują unijny Fundusz Odbudowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl