fot. twitter.com/BBN_PL/media

[TYLKO U NAS] P. Soloch: Białoruś nie chce zwiększenia napięcia w regionie

Wysyłane przez Białoruś sygnały świadczą o tym, że jest państwem, które nie chciałoby wzrostu napięcia w regionie, i to należy docenić. Są również sygnały takie, które dotyczą sprawy Polaków na Białorusi, na przykład zgoda na powrót nauczycieli języka czy odbudowania cmentarza legionistów. Należy na to patrzeć pozytywnie – powiedział w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W Soczi spotkali się prezydenci Rosji i Białorusi. Podpisana miała zostać deklaracja o ścisłej współpracy gospodarczej. Ostatecznie nie doszło jednak do porozumienia. Białoruś nie chce bowiem stopniowo tracić niezależności na rzecz Rosji.

– W ocenie rozwoju sytuacji na Białorusi trzeba być niesłychanie ostrożnym. Z formalnego punktu widzenia Białoruś pozostaje suwerennym państwem. Lider Białorusi, oskarżany o autorytarne zapędy, chciałby tę suwerenność zachować. Jest tu jakiś punkt zbieżny między tymi, którzy Białorusią rządzą, a nie tak silną opozycją – wskazał Paweł Soloch.

Jednocześnie władze Białorusi zaczęły pojawiać się na obchodach związanych na przykład z Unią Lubelską czy upamiętnieniem powstańców styczniowych.

– Paręnaście dni temu podczas uroczystości ponownego pochówku powstańców styczniowych w Wilnie, gdzie był prezydent Andrzej Duda, obecni byli przedstawiciele Ukrainy i Białorusi. To bardzo duży sukces obu prezydentów. Wcześniej, bez udziału Białorusi, odbyły się obchody Unii Lubelskiej. Teraz odwołujemy się do tradycji Rzeczpospolitej wielu narodów – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.

– Ten przełom nastąpił w wyniku działań naszego prezydenta jeszcze w poprzedniej kadencji. Pewna chropowatość w tych stosunkach była. W tej chwili mamy do czynienia z otwarciem i przewartościowaniem polityki historycznej Litwinów, a obecność Białorusi przypomina tradycje Wielkiego Księstwa Litewskiego będącego składową częścią Rzeczypospolitej – dodał szef BBN.

Dodatkowo białoruskie władze wykonały kilka gestów w stronę poprawy relacji z Polską.

– Białoruś formalnie jest sojusznikiem Rosji. Natomiast wysyłane sygnały świadczą o tym, że jest państwem, które nie chciałoby wzrostu napięcia w regionie, i to należy docenić. Są również sygnały takie, które dotyczą sprawy Polaków na Białorusi, na przykład zgoda na powrót nauczycieli języka czy odbudowania cmentarza legionistów. Należy na to patrzeć pozytywnie – powiedział Paweł Soloch.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl