fot. PAP/EPA

15 sierpnia z wizytą do Polski przybędzie Mike Pompeo. Szef BBN: Przy tej okazji może zostać podpisana polsko-amerykańska umowa o współpracy obronnej

Umowa o współpracy obronnej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi podpisana może zostać już 15 sierpnia – mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W tym dniu Polskę odwiedzi amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Proces zatwierdzania przez Radę Ministrów umowy obronnej pomiędzy Polską i USA właśnie się rozpoczął.

„Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia. Następnie umowa będzie musiała być ratyfikowana przez Sejm oraz prezydenta. Same przepisy dotyczące jurysdykcji nie odbiegają od tego, co jest np. w Niemczech” – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Do podpisania umowy mogłoby dojść w Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia do Polski ma przybyć z oficjalną wizytą sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– W poniedziałek lecę z wizytą do Republiki Czeskiej, Słowenii, Austrii i Polski. Te kraje są wielkimi przyjaciółmi Ameryki. Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i owocna podróż – zaznaczył Mike Pompeo.

To będzie symboliczna wizyta – zapowiada ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

„Sekretarz Pompeo 15 sierpnia odwiedzi Warszawę, aby upamiętnić 100. rocznicę zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej. Jego wizyta to kolejny dowód na to, że partnerstwo między naszymi krajami jest silne i trwałe!” – napisała na Twitterze Georgette Mosbacher.

Spotkanie dotyczyć ma przegrupowań amerykańskich żołnierzy w Europie, sieci 5G oraz Chin. We wtorek potwierdzona decyzja o utworzeniu w Polsce wysuniętego dowództwa piątego korpusu wojsk lądowych USA – przypomina były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– To jest jeden z elementów jakby zakorzeniania na trwałe z punktu widzenia militarnego wojsk amerykańskich tej gwarancji, że to nie jest kwestia doraźna – wskazuje Antoni Macierewicz.    

Dzięki tej decyzji liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce zwiększy się o tysiąc – do co najmniej 5 tysięcy. Dzięki tworzonej infrastrukturze Polska będzie gotowa przyjąć nawet kilkadziesiąt tysięcy amerykańskich wojskowych.

„To radykalnie zwiększy możliwości szybkiego przerzutu wojsk sojuszniczych do Polski” – podkreśla szef BBN Paweł Soloch, który zapewnia też, że w umowie nie ma żadnych kontrowersyjnych zapisów.

Według Roberta Kropiwnickiego z PO, polski rząd – zacieśniając współpracę z USA – niszczy relacje z Unią Europejską.

– O tym musimy pamiętać, że jednak Niemcy są bliżej niż USA i z nimi musimy mieć też bardzo dobre relacje – zaznacza Robert Kropiwnicki.

Polska zwiększa bezpieczeństwo całej Europy – mówi dr Marcin Paluch. Amerykanie wprowadzają na wschodnią flankę NATO nowoczesne technologie.

– Poprzez pozyskanie technologii militarnych Stanów Zjednoczonych – oczywiście są one drogie – powoli, powoli będziemy się sukcesywnie dozbrajać – wyjaśnia dr Marcin Paluch.

Polska musi wzmacniać swoją obronność – podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

– Dobrze wiemy, że także w naszej części świata te ataki są całkowicie realną możliwością. Przekonali się o tym Gruzini, Ukraińcy, różnego innego rodzaju ataki w formie wojen hybrydowych, cybernetycznych – mówi Paweł Jabłoński.

Lokalizacja dowództwa nie jest znana. W razie potrzeby Polska będzie mogła przyjąć większą liczbę żołnierzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl