fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak mówił przed Zgromadzeniem Narodowym, „dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek”.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie.

– Obejmując z woli narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg – powiedział prezydent RP.

Następnie prezydent wygłosił orędzie. W swoim wystąpieniu zapewnił, że będzie prezydentem polskich spraw.

– Wierzę w Polskę. Jesteśmy dumnym i wspaniałym narodem. Wierzę w Polaków! W naszą mądrość i pracowitość, naszą wytrwałość i odwagę. Wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami obecny czas. Wierzę też w Boga. Ale jednocześnie wiem, że nie każdy musi w Niego wierzyć, żeby szanować uniwersalne wartości i tradycje, z których wyrosła Polska. Bo szanują i doceniają je zarówno ludzie wiary, jak i osoby niewierzące – zaznaczył szef państwa polskiego.  

Andrzej Duda apelował o wspólnotę i szacunek. Jak mówił, jest otwarty na rozmowy z konkurentami politycznymi.

– Bardzo liczę na dobrą współpracę z każdym. Ale oczywiście ta wola współpracy musi być także po drugiej stronie. Ufam, że się ona pojawi. Moja dłoń pozostaje zawsze wyciągnięta – na znak szacunku i gotowości do współdziałania – zapewnił.

Prezydent podkreślał, że przed Polską czas wielkich szans rozwojowych, wielkich inwestycji.

– Te sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. To właśnie te 5 polskich spraw symbolizuje Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością! Bo te dwie wartości nie wykluczają się, lecz wzajemnie uzupełniają. Taka jest Polska moich marzeń – ambitna, rozwijająca się w szybkim tempie, innowacyjna – akcentował Andrzej Duda.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, posłowie PiS, PSL i Konfederacji, senatorowie, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i związków wyznaniowych. Politycy opozycji postanowili zbojkotować zaprzysiężenie.

W Sejmie pojawiła się niewielka grupa posłów Lewicy z tęczowymi flagami i maseczkami. To bardzo niewygodne posunięcie – zauważył politolog Piotr Siekański.

– Elektorat Platformy Obywatelskiej jest bardzo zróżnicowany i na pewno to nie spodoba się części wyborców, którzy nastawieni są bardzo antyrządowo, bardzo antyprezydencko, więc tak naprawdę sytuacja dla Platformy Obywatelskiej jest taka, że żadne z tych posunięć nie będzie oznaczało posunięcia się do przodu, jeśli chodzi o zwycięstwo w kolejnych wyborach czy to parlamentarnych, czy to prezydenckich – ocenił Piotr Siekański. 

Prezydent Andrzej Duda – jak wskazał Mariusz Sieraczkiewicz, specjalista ds. mediów – jest wierny swoim postanowieniom, swojemu światopoglądowi.

– Odwołanie się do wiary w tych dniach, w których kilkakrotnie, w dość ostry i jaskrawy sposób został zaatakowany Kościół, została zaatakowana wiara, religia, Bóg – akcentował Mariusz Sieraczkiewicz.

Jaka zatem będzie druga kadencja Andrzeja Dudy?

Prezydent @Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję swojego urzędowania. Pierwsze 5 lat prezydentury @Andrzej Duda były bardzo dobrym czasem dla Polski. Mam nadzieję, że druga kadencja będzie jeszcze lepsza – napisała na Twitterze była premier Beata Szydło.

Wysoka frekwencja w ostatnich wyborach dała prezydentowi Andrzejowi Dudzie silny mandat. Ale też wielkie zobowiązanie.

– Wierzę, że wykorzystamy największą od ponad 200 lat szansę dla naszego narodu, jaką daje posiadanie suwerennej, niepodległej, demokratycznej, a jednocześnie bezpiecznej Rzeczypospolitej. To nasze wielkie zdanie na przyszłość. Boże, błogosław Polsce! – powiedział Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl