fot. twitter.com/BBN_PL/media

[TYLKO U NAS] P. Soloch o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego:  Zapisy dotyczące Rosji są w pierwszej części, która jest opisem środowiska bezpieczeństwa. W drugiej mówimy o celach i kierunkach rozwoju

W Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP zapisy dotyczące Rosji znajdują się w części, która jest opisem środowiska bezpieczeństwa. Strona prezydencka i rządowa opisują w pierwszej części zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia. W drugiej części mówimy o celach, co chcemy realizować, o sposobie organizacji naszego państwa i kierunkach, w jakich nasze państwo powinno się rozwijać – mówił we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.  

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania. Stanowi ramy dla odpowiednich regulacji. [czytaj więcej]

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że w założeniach jest to najważniejszy dokument, który jest „matką wszystkich innych strategii”.

– Mamy strategie sektorowe, strategie dla poszczególnych dziedzin aktywności państwa tj. strategia rozwoju, strategie odnoszące się do rozwoju konkretnych branż, jak rolnictwo i inne, ale podstawowym zadaniem państwa jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Bezpieczeństwa rozumianego bardzo szeroko. Nie tylko chodzi o bezpieczeństwo militarne, ale bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne. To dzisiaj ten główny temat związany z pandemią. Bezpieczeństwo zastępowalności pokoleń. Bezpieczeństwo ekonomiczne. Strategia bezpieczeństwa jest takim dokumentem wyjściowym myślenia o państwie, o organizacji państwa jako strukturze, która służyć ma obywatelom, nam wszystkim Polakom – powiedział Paweł Soloch.

Poprzednia strategia pochodziła z 2014 roku. Warto zauważyć, że w przeciągu tych kilku lat wiele się zmieniło w Polsce, ale także w innych państwach.

– Tamta strategia była przygotowywana i kończona już po agresji rosyjskiej na Ukrainie. Konsekwencją tej agresji – wśród Polaków, ale także państw Zachodu – były decyzje szczytu NATO, w których wypracowaniu walną rolę odegrał pan prezydent Andrzej Duda. [Szczyt NATO] w 2016 r. w Warszawie poprzedzony był serią wizyt naszego prezydenta w stolicach krajów sojuszniczych, który to szczyt zadecydował o lokowaniu wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym również wojsk amerykańskich i to było konsekwencją rosyjskiej agresji w 2014 roku – przypomniał gość „Polskiego punktu widzenia”.    

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił, że z ważniejszych wydarzeń z lat 2014-2020 warto wspomnieć kryzys imigracyjny, opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej czy rywalizację między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

– Napięcia między Europą, Europą Zachodnią a Stanami Zjednoczonymi i kwestia przyszłości więzi transatlantyckich. Nowe wyzwania w postaci nowych technologii związanych z cyberprzestrzenią jak 5G, no i zupełnie nowe zjawisko w skali globalnej, jakim jest pandemia koronawirusa. Dokonał się wielki postęp technologiczny w ciągu tych kilku lat, ale też wielkie rozchwianie, jeśli chodzi o stabilizację układu światowego. Wymaga to formułowania nowych zadań również dla Polski. Stąd ta Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, która jest efektem bardzo bliskiej współpracy pana prezydenta z rządem – zaznaczył Paweł Soloch.

Podczas prac przygotowawczych Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało rekomendacje do mającej powstać strategii.

– Prezydent zaakceptował te rekomendacje. Zostały one przedstawione premierowi. Premier powołał zespół międzyresortowy, który pracował ponad rok. Praca nad strategią trwała ok. 2 lat. Z udziałem przedstawicieli prezydenta, czyli BBN, strona rządowa przygotowała w oparciu o te rekomendacje strategię, którą po wprowadzeniu poprawek – bo pan prezydent z uwagi na to, co się wydarzyło na świecie i w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy (mam na myśli pandemię) prosił o ponowny przegląd dokumentu pod kątem ewentualnych uzupełnień związanych z wnioskami płynącymi z tego, co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilku tygodni – te uzgodnienia dotyczące zmian zapadły na najwyższym szczeblu. Było spotkanie pana prezydenta z premierem, z ministrami obrony, szefem kancelarii, ministrem spraw wewnętrznych, ze mną jako szefem BBN i wprowadzono ostatnie poprawki i dzisiaj mogliśmy uczestniczyć w podpisaniu przez pana prezydenta nowej strategii dla Polski – powiedział Paweł Soloch.

W pierwszych akapitach dokumentu czytamy, że „najpoważniejszym zagrożeniem dla Polski jest neoimperialna polityka władz Federacji Rosyjskiej”.

– To oznacza, że mimo pandemii, z którą mamy do czynienia, pewne dotychczasowe zagrożenia nie uległy żadnej dewaluacji. Zajmując się na bieżąco kryzysem związanym z koronawirusem, musimy pamiętać o tych zagrożeniach tradycyjnych. To jest konsekwencją wydarzeń z 2014 roku. (…) Te zapisy dotyczące Rosji znajdują się w części, która jest opisem środowiska bezpieczeństwa. Strona prezydencka i rządowa opisują w pierwszej części zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia. W drugiej części mówimy o celach. Mówimy o tym, co chcemy realizować. Mówimy o przyszłości naszego kraju, o sposobie organizacji naszego państwa i kierunkach, w jakich nasze państwo powinno się rozwijać. Mówimy też o rozwoju wspólnot, w których uczestniczmy, czyli NATO, Unii Europejskiej a także współpracach regionalnych – wyjaśnił szef BBN.

Gość programu „Polski punkt widzenia” odniósł się także do strony rosyjskiej, która oskarżała Polskę, że blokuje pomoc humanitarną dla Włoch, co było kłamstwem.

– Podstawowa metoda to prostować kłamstwa. Kolejną jest identyfikować źródła, bo często jest tak, że fake news ujawnia się w kolejnej odsłonie, że są tzw. pudła rezonansowe, które podejmują wyprodukowane przez specjalistów od dezinformacji przekazy i pod szyldem <<oficjalnych>> portali powielają te informacje. Kolejna rzecz to jest budowanie świadomości własnego społeczeństwa. Jasny przekaz ze strony rządzących. Współpraca wszystkich mediów, niepowielanie. (…) Nasze społeczeństwo wydaje się dość odporne na manipulację, jeśli chodzi o podstawowe kwestie – podsumował Paweł Soloch.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl