fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] P. Ł. Andrzejewski o wyroku TK w sprawie RPO: Orzeczenie rozwiązuje nieprzezwyciężalny konflikt oportunizmu Senatu wobec wybranych przez Sejm następców aktualnego Rzecznika

Orzeczenie rozwiązuje nieprzezwyciężalny konflikt oportunizmu Senatu wobec wybranych przez Sejm następców aktualnego Rzecznika, którego kadencja wygasła we wrześniu ubiegłego roku. Jednocześnie jest to zobowiązanie do wydania nowej ustawy, która zastąpi ustawę obowiązującą od czasów Jaruzelskiego z 1987 roku, której zasada została określona jako sprzeczna z konstytucją – powiedział sędzia Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie 5-letniej kadencji jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Więcej [tutaj].

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego skomentował sędzia Piotr Łukasz Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

– Orzeczenie rozwiązuje nieprzezwyciężalny konflikt oportunizmu Senatu wobec wybranych przez Sejm następców aktualnego Rzecznika, którego kadencja wygasła we wrześniu ubiegłego roku. Jednocześnie jest to zobowiązanie do wydania nowej ustawy, która zastąpi ustawę obowiązującą od czasów Jaruzelskiego z 1987 roku, której zasada została określona jako sprzeczna z konstytucją. Mamy do czynienia z harmonizacją i regulacją prawa. Lepiej późno niż wcale – oznajmił gość TV Trwam.

Sejm musi wprowadzić zmiany w ustawie.

– Nie będzie to trudne, bo przesądza tradycję demokratyczną, która pochodzi z zasady republikańskiej. To oznacza, że nie będzie dożywotniego charakteru niektórych funkcji, tylko będzie kadencyjny. Wyjątek dotyczy powoływania sędziów, ale określona jest kadencyjność i wiek, bo z wiekiem 70 lat przestają mieć uprawnienia do pełnienia swoich funkcji sędziowskich w ramach sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie podkreśla regułę konstytucyjną mówiąca o tym, że nie może być przedłużana kadencja, która wygasła (…). Tutaj mamy zakres kadencyjności określony w konstytucji. Ustawa w tym zakresie dopuszcza de facto kontynuację kadencji, a przy oportunizmie prezentowanym przez opozycję w Senacie, która ma większość, praktycznie jest to bezterminowe przedłużenie kadencji. Zagraża to spójności systemu prawnego w Polsce – powiedział gość „Polskiego punktu widzenia”.

Politycy opozycji sprzeciwiają się orzeczeniu TK i twierdzą, że Polacy zostaną bez ochrony.

– To jest jeszcze jedno propagandowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej w ramach walki, która ma wywołać destrukcję, chaos, bałagan, poczucie niepewności, bo taka jest dzisiaj rola opozycji, a nie konstruktywna polityka dbałości o dobro wspólne – stwierdził.

Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem broniącym praw wszystkich obywateli. Kadencja Adama Bodnara pokazała, że chrześcijanie byli pomijani.

– Musimy mieć takiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie jednocześnie bronił chrześcijan, a nie tylko tych, którzy godzą w prawa chrześcijan i łamią konstytucję w tym zakresie – spuentował sędzia Piotr Łukasz Andrzejewski.

radiomaryja.pl

drukuj