TK: prezydent powinien udostępnić opinie dot. OFE

Prezydent Bronisław Komorowski powinien był udostępnić w 2011 r. opinie dot. zmian w OFE – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Organ uznał, że opinie te są informacją publiczną.

Stwierdził również, że obowiązek udostępniania informacji publicznej nie koliduje z uprawnieniami prezydenta dot. podpisania lub odmowy podpisania ustawy.

Sprawa dotyczy nowelizacji z 2011 r., która zakładała, że część składek zostanie przeniesiona z OFE do ZUS. Prezydent podpisał nowelizację po zapoznaniu się z opiniami przygotowanymi na jego zlecenie. Udostępnienia tych opinii zażądał Mikołaj Barczentewicz z Forum Obywatelskiego Rozwoju, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wojewódzki Sąd Administracji uznał, że takie opinie są informacją publiczną. Prezydent zaskarżył jednak tę decyzję do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten zwrócił się z pytaniem do TK.

– Naczelny Sąd Administracyjny pytał: czy przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej stoją w kolizji z przepisami konstytucji regulującymi prerogatywy prezydenta, czyli te akty prezydenta, które podejmuje on samodzielnie, bez konieczności udziału premiera, czyli bez kontrasygnaty? Trybunał rozważył tę kwestię, ja reprezentowałem w tym zakresie Sejm. Sejm stał na stanowisku, że prerogatywy prezydenta i kwestia dostępu do informacji publicznej to dwie odrębne płaszczyzny, które nie pozostają ze sobą w kolizji – mówił poseł Andrzej Duda, wiceprzewodniczący sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Poseł dodaje, że dostęp do takiej informacji jest podstawowym prawem obywateli.

– Prezydent, jeśli podejmuje decyzję w ramach swojej prerogatywy nie musi się tłumaczyć dlaczego taką a nie inną decyzję podjął, nie musi tej decyzji uzasadniać. Natomiast jeżeli ktoś wystąpi do prezydenta, do jego kancelarii o ujawnienie dokumentów, czy o dostęp do dokumentów, jakie prezydent posiadał w tej sprawie a więc ekspertyz, opinii, notatki służbowej, która jest przygotowywana dla prezydenta w jego kancelarii przed podjęciem decyzji, to takie dokumenty są jawne i powinny zostać udostępnione – zaznacza Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl