Będą kolejne obciążenia dla lasów? Referendum nadal brak

Obywatelski wniosek o referendum ws. Lasów Państwowych do tej pory nie znalazł się pod obradami Sejmu – alarmuje poseł prof. Jan Szyszko. Pozytywne rozstrzygniecie wniosku ustrzegłoby Lasy Państwowe przed ich destabilizacją finansową. Dokument został złożony ponad rok temu.

Tymczasem wczoraj została powołana specjalna podkomisja, która złożyła sprawozdanie ws. nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym. To kolejny krok, który uderza w Lasy Państwowe – zwraca uwagę poseł prof. Jan Szyszko były minister środowiska.

– W tej ustawie czytamy, że wszystkie lasy ochronne zostały obciążone nowym podatkiem w wysokości 60 mln zł w skali kraju. Trwa, zatem proces destabilizacji finansowej Polskich Lasów Państwowych. Ten projekt ustawy przewiduje także, iż za wszystkie grunty będziemy płacili podatki, a więc również za użytki ekologiczne, za bagna, za nieużytki, za rowy melioracyjne, za gleby najniższej klasy. Obciążeni zostaną, więc rolnicy podatkiem od gleb, z których nie mają żadnego zysku. To jest nic innego, jak zmuszanie tych ludzi do sprzedaży ziemi po 1 maja 2016 roku – zaznaczył poseł Jan Szyszko.

Wniosek zobowiązałby też rząd PO-PSL do podjęcia pilnych renegocjacji traktatu akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców. Zgodnie z traktatem, wolny obrót ziemią w Polsce będzie możliwy od 2016 r.

 

 

RIRM

drukuj