fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: „Babcine” jest marną kopią tego, co realizujemy już od ponad roku

Chyba Donald Tusk – jak ogłasza swoje programy – nie przygląda się temu, co już funkcjonuje w polskich realiach, bo „Rodzinny kapitał opiekuńczy” to jest świadczenie, które Donald Tusk chciałby skopiować, czyli tak naprawdę to świadczenie „babcine” jest marną kopią tego, co realizujemy już od ponad roku. Przede wszystkim Donald Tusk tym rozwiązaniem znów chce dzielić Polaków na mamy, które zostają w domu i te, które idą do pracy, a przypomnijmy, że wsparcie powinno być systemowe, kompleksowe, a więc dajmy wybór rodzicom – czy mama po urlopie rodzicielskim chce wrócić do pracy, czy chce pozostać w domu i wychowywać dzieci. Nie wolno w ten sposób różnicować społeczeństwa – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Mija siedem lat od uruchomienia programu „Rodzina 500plus”, czyli sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Do rodzin trafiło ponad 223 mld złotych.

– Trzeba spojrzeć na świadczenie „Rodzina 500plus” jako na historyczną i filozoficzną zmianę w podejściu do wspierania rodziny. Rodzina przestała być kosztem, a stała się przede wszystkim inwestycją w przyszłość młodego pokolenia, zmianą wizerunku rodziny. Świadczenie przyczyniło się – i tu chyba wszyscy jesteśmy zgodni – do tego, że zmieniła się sytuacja finansowa polskich rodzin. Niekiedy po raz pierwszy dzieci wyjechały na wakacje. Jest to możliwość inwestowania w przyszłość naszego pokolenia. Skoro chcemy budować silną Polskę, to musimy ją opierać na rodzinie – zaznaczyła Marlena Maląg.

Dodała, że program rozpoczął dobry czas dla polskich rodzin, a sytuacja demograficzna byłaby jeszcze gorsza niż dotychczas.

Przede wszystkim jest to rozpoczęcie działania dobrej polityki prorodzinnej, żeby młodzi ludzie wiedzieli, na co mogą liczyć, jakie wsparcie mogą otrzymać od państwa. Do tego są wprowadzane kolejne programy. Przez te siedem lat świadczenia „500plus” otrzymuje 7 mln dzieci, czyli to pokazuje, jak ważne jest to młode pokolenie, jak ważne są rodziny, ale po drodze zostały wprowadzone kolejne wsparcia dla rodzin. To program wyprawka szkolna na rozpoczęcie roku szkolnego, podziękowanie rodzicom, którzy wychowali czworo dzieci, a nie nabyli prawa do minimalnej emerytury, czyli świadczenia matczyne, rozwój programu „Maluch plus”, czyli danie możliwości łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. W poprzednim roku wprowadziliśmy także bon żłobkowy dla tych rodziców, którzy nie otrzymują „Rodzinnego kapitału opiekuńczego” oraz sam „Rodzinny kapitał opiekuńczy” – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1643345268547497992

Zwróciła uwagę, że polityka prorodzinna musi być stabilna, konsekwentna i systemowa.

Dziś nie pracujemy nad waloryzacją „500plus”, ale na pewno pracujemy nad rozwiązaniami, które przyczynią się do tego, abyśmy zmienili te negatywne trendy w polityce demograficznej i to nie jest tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale to jest także wsparcie w kreowaniu wizerunku rodziny, jej roli opartej na tradycyjnych wartościach i to jest dla nas ważne. To jest ten kolejny filar wsparcia, który powinien być realizowany podkreśliła minister.

Ostatnio Donald Tusk ogłosił, że po wygranych wyborach chciałby wprowadzić tzw. babcine. Jest to 1 500 zł dla matek, które wrócą na rynek pracy zaraz po okresie opieki nad dziećmi.

– Chyba Donald Tusk – jak ogłasza swoje programy – nie przygląda się temu, co już funkcjonuje w polskich realiach, bo „Rodzinny kapitał opiekuńczy” to jest świadczenie, które Donald Tusk chciałby skopiować, czyli tak naprawdę to świadczenie „babcine” jest marną kopią tego, co realizujemy już od ponad roku. Przede wszystkim Donald Tusk tym rozwiązaniem znów chce dzielić Polaków na te mamy, które zostają w domu i te, które idą do pracy, a przypomnijmy, że wsparcie powinno być systemowe, kompleksowe, a więc dajmy wybór rodzicom – czy mama po urlopie rodzicielskim chce wrócić do pracy, czy chce pozostać w domu i wychowywać dzieci. Nie wolno w ten sposób różnicować społeczeństwa. Przede wszystkim politycy nie powinni dzielić, powinni łączyć, powinni przedstawiać rozwiązania, które służą wszystkim Polakom i my takie rozwiązania wprowadzamy akcentowała Marlena Maląg.

Minister wspomniała również o zmianach, które zostały przyjęte przez rząd dotyczące osób niepełnosprawnych. Mówiła, że jest to historyczna zmiana.

Przede wszystkim dajemy możliwość, że świadczenie wspierające będzie przypisane jakoby do osoby niepełnosprawnej, czyli osoba, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, będzie miała ustaloną potrzebę wsparcia, a więc nie traci swojego orzeczenia, które obecnie posiada – wyjaśnia.

 Od stycznia przyszłego roku osoby znajdujące się w grupie z największą potrzebą wsparcia otrzymają nowe świadczenie. Będzie ono w wysokości dwukrotnej renty socjalnej i będzie co roku waloryzowane. Dzisiaj wyniosłoby ono 3 177 złotych.

– To spowoduje, że jeśli osoba niepełnosprawna pobiera świadczenie, to opiekun może w pełni realizować się zawodowo. Wzięliśmy też pod uwagę, aby zabezpieczyć te osoby, które jednak nie podejmą już aktywności zawodowej, a osoba niepełnosprawna pobiera świadczenie wspierające (…). Program z budżetem 100 ml zł będzie przez nas realizowany – podkreśliła gość TV Trwam.  

Minister dodała, że ustawa ta została stworzona w porozumieniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1643345453327556608

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl