[TYLKO  U NAS] M. Drewa: Każda inicjatywa upamiętniania i propagowania wiedzy o martyrologii Lasów Piaśnickich jest godna uwagi. Historia tego miejsca jest dramatyczna

Każda inicjatywa upamiętniania i propagowania wiedzy o martyrologii Lasów Piaśnickich jest godna uwagi. To, co wydarzyło się w Lasach Piaśnickich, jest dramatyczne. Na początku II wojny światowej rozpoczęły się tam egzekucje. Szacuje się, że do kwietnia 1940 roku zginęło tam od 12 do 14 tysięcy osób. Trwają wciąż prace ustalające dokładną liczbę ofiar. Właśnie dlatego tak ważna jest pamięć o wydarzeniach z tego miejsca – powiedział Marcin Drewa, organizator Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

6 września 2020 roku odbędzie się III Motocyklowy Rajd Piaśnicki, który upamiętnia pomordowanych przez Niemców w Lasach Piaśnickich.

– Robimy bardzo dużo, aby upamiętnić tę zbrodnię w Lasach Piaśnickich. Organizujemy różne spotkania i włączamy się w inicjatywy. Cieszy nas to, że tych działań jest coraz więcej. W szereg inicjatyw wpisuje się Motocyklowy Rajd Piaśnicki, który organizujemy po raz trzeci. W zeszłym roku ponad pół tysiąca uczestników, w tym roku mamy nadzieję, że będzie podobnie. To przy Bramie Piaśnickiej, 6 września w niedzielę, spotykają się motocykliści z całej Polski. Jedziemy całą kolumną motocyklową na Mszę św. do nekropolii piaśnickiej, do kaplicy w Lesie Piaśnickim – wyjaśnił Marcin Drewa.

Zbrodnia w Piaśnicy była jednym z elementów niemieckiej akcji „Inteligencja” – Intelligenzaktion, której celem było ludobójstwo polskiej elity. Z zimną krwią hitlerowcy mordowali w tym miejscu również osoby chore i niepełnosprawne.

– Te egzekucje stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, gdzie członkowie SS i paramilitarnego Selbstschutzu dokonali ludobójstwa na inteligencji pomorskiej, na ludziach przywiezionych też z III Rzeszy. Zginęli tam przedstawiciele różnych stanów, bo oprócz inteligencji było też duchowieństwo. W ramach akcji eugenicznych ginęli też psychicznie chorzy, którzy przywożeni byli transportami z głębi Rzeszy. Zginęło około 2 tys. takich osób, zgodnie z doktryną Adolfa Hitlera, tzw. „życie niegodnie życia”. Pamiętamy o tych wszystkich osobach – zapewnił organizator rajdu.

Motocyklowy Rajd Piaśnicki odbywa się pod patronatem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Osoby chętne do wzięcia udziału w patriotycznym rajdzie mogą zgłaszać się do końca sierpnia.

–  Zapraszam na naszą stronę internetową i profil na Facebooku. Również pod numerem telefonu 510 114 114 udzielamy wszelkich niezbędnych informacji. Jesteśmy dostępni też pod adresem e-mailowym [email protected], tak też można się z nami skontaktować. Serdecznie wszystkich zapraszamy. W tym roku dużo instytucji bierze udział w tym wydarzeniu: Wojsko Obrony Terytorialnej, marynarze, leśnicy, Związek Harcerstwa Polskiego, Ochotnicze Straże Pożarne i wiele innych. Łączymy w tym dziele wiele instytucji, dzięki czemu możemy edukować młode pokolenie. Możemy oddać hołdy pomordowanym – zachęcał gość „Aktualności dnia”.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=144141237340707&id=106171637804334

Całą rozmowę z Marcinem Drewą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj] .

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=143478884073609&id=106171637804334

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl