fot. https://www.prezydent.pl

[TYLKO U NAS] M. Drewa o Rajdzie Piaśnickim: Jedziemy na miejsce nekropolii uświęconej krwią Polaków. Chcemy oddać im cześć

Jedziemy na miejsce nekropolii uświęconej krwią Polaków. Wszyscy motocykliści wiedzą o tym, gdyż przy przejeździe odbywa się prelekcja historyczna. Najważniejszym elementem jest Msza święta w kaplicy leśnej. Modlimy się za osoby, które w tych lasach straciły życie, ale modlimy się także za zmotoryzowanych, ponieważ bardzo ważne jest, aby jednoczyć to środowisko. Chcemy oddać cześć poległym tam ludziom, ale również edukować – powiedział Marcin Drewa, organizator Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

6 września bieżącego roku odbędzie się III Motocyklowy Rajd Piaśnicki, który upamiętnia pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich [czytaj więcej]. Zbrodnia w Piaśnicy była jednym z elementów niemieckiej akcji „Inteligencja” – Intelligenzaktion, której celem było ludobójstwo polskiej elity. Szacuje się, że Niemcy zamordowali w lasach piaśnickich 12-14 tysięcy osób.

– Jest to miejsce martyrologii narodu polskiego właściwie od początku działań wojennych: od września-października 1939 roku do kwietnia 1940 roku. W lesie piaśnickim odbywały się egzekucje na Polakach, ale także na obywatelach III Rzeszy, Czech czy osobach psychicznie chorych przywiezionych transportami z terenów III Rzeszy. Upamiętnienie tej historii jest różnorakie – prowadzimy prelekcję, powstały filmy dokumentalne oraz pozycje książkowe i utwór muzyczny o Piaśnicy. Wiele miejsc pamięci nosi nazwę martyrologii w Piaśnicy albo osób związanych z tą tragedią – mówił Marcin Drewa.

Wśród wielu rzeczy, które zainicjowałem, proponuję także rajd motocyklowy – kontynuował gość Radia Maryja.

– Jedziemy na miejsce nekropolii uświęconej krwią Polaków. Wszyscy motocykliści wiedzą o tym, gdyż przy przejeździe odbywa się prelekcja historyczna. Najważniejszym elementem jest Msza święta w kaplicy leśnej. Modlimy się za osoby, które w tych lasach straciły życie, ale modlimy się także za zmotoryzowanych, ponieważ bardzo ważne jest, aby jednoczyć to środowisko. Chcemy oddać cześć poległym tam ludziom, ale również edukować – powiedział organizator.

Osoby chętne do wzięcia udziału w patriotycznym rajdzie mogą zgłaszać się do końca sierpnia.

– Do końca sierpnia mogą zgłosić się wszyscy, którzy czują taką potrzebę i na ich sercach leży zbrodnia w lesie piaśnickim oraz jej ofiary. Przede wszystkim udział w rajdzie biorą mieszkańcy powiatu wejherowskiego, województwa pomorskiego, ale razem z nami jadą także motocykliści z różnych stron Polski, na przykład z Braniewa, Elbląga, Warszawy i południa Polski. Widzimy, że zainteresowanie jest coraz większe – oznajmił Marcin Drewa.

Motocyklowy Rajd Piaśnicki nie jest jedynym wydarzeniem, które upamiętnia bestialsko pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich.

– Zawsze w pierwszą niedzielę października odbywają się tam uroczystości patriotyczno-religijne. To bardzo duże wydarzenie, które jednoczy instytucje samorządu terytorialnego oraz inne instytucje. Zawsze odprawiana jest tam uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity gdańskiego. Raz w miesiącu jako – parafianie Kościoła Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej, która jest patronką męczenników Piaśnicy – jedziemy na to miejsce – podsumował rozmówca Radia Maryja.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl