fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Alkohol jest najstarszym narkotykiem świata

Chociaż w czasach antycznych znano jedynie piwo i wino, zawierające niewielkie dawki alkoholu – od 2 do 3 proc. – to i tak można śmiało nazwać alkohol najstarszym narkotykiem świata – powiedział w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Alkohol został odkryty prawdopodobnie przypadkowo, ponieważ powstaje automatycznie w procesie fermentacji potraw i owoców. Mechanizm jego produkcji znały już ludy antyczne, jak Sumerowie, Babilończycy czy Egipcjanie – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Chociaż w tamtych czasach znano jedynie piwo i wino, zawierające niewielkie dawki alkoholu – od 2 do 3 proc. – to i tak można śmiało nazwać alkohol najstarszym narkotykiem świata. Pierwszy poważny kryzys miał miejsce w XVI i XVII wieku. Coraz powszechniej zaczęto mówić o pladze pijaństwa i alkoholowej zarazie. Jego przyczyny były następujące – wynalezienie wódki, czyli odkrycie destylacji alkoholu, które spowodowało pojawienie się alkoholi wysokoprocentowych – wskazał duchowny.

Kolejną przyczyną było przedłużenie trwałości alkoholu. Sprawiło to, że można go było przechowywać, był dostępny nie tylko w niektórych porach roku czy z okazji szczególnych świąt, lecz w każdej chwili – kontynuował przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Umożliwiło to wielu osobom codzienne picie. Większą dostępność alkoholu umożliwił także rozwój transportu. Trwałe i mocniejsze alkohole łatwiej było przewozić, a handel nim przynosił zyski – zauważył.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że „drugi kryzys alkoholowy miał miejsce w wieku XIX za sprawą masowych migracji za chlebem, głównie ze wsi do miast”.

– W dzielnicach nędzy ludzie byli narażeni na pokusę, by za pomocą alkoholu na krótko zapomnieć o swoich troskach. Powstały też nowe browary, gorzelnie, a wynalezienie techniki produkcji wódki z ziemniaków sprawiło, że stała się ona wówczas najtańszym alkoholem. (…) Na ziemiach polskich znajdujących się pod zaborami picie alkoholu przybrało straszliwe rozmiary. Najwięcej pito w zaborze rosyjskim oraz Galicji – powiedział duchowny.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej zauważył, że „w walce z trzecim kryzysem alkoholowym ogromną rolę odegrało powstanie w XX w. ruchu Anonimowych Alkoholików”.

– Istotne było także uznanie w połowie XX w. alkoholizmu za chorobę. Program 12 kroków AA jest piękną i skuteczną drogą w walce z nałogami, przede wszystkim z alkoholizmem, ale nie tylko. Może też być ogromną pomocą w codziennej pracy nad sobą, także dla tych, którzy są trzeźwi – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl