fot. pixabay.com

Ks. bp T. Bronakowski: Nie ustawajmy w modlitwie różańcowej, prosząc Boga przez Maryję o umocnienie naszych rodzin, o wierność Bożym przykazaniom, o trzeźwość narodu

Dobrze jest stale rozważać wielką wartość różańca. Nie ustawajmy w tej modlitwie, prosząc Boga przez Maryję o umocnienie naszych rodzin, o wierność Bożym przykazaniom, o trzeźwość naszego narodu. Niech do tej modlitwy uciekają się ci, którzy walczą o odzyskanie trzeźwości. Niech po różaniec sięgają bliscy osób zniewolonych różnymi nałogami. Niech modlą się wszyscy, którzy trudzą się w dziele troski o trzeźwość naszej ojczyzny – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

Październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Ks. bp Tadeusz Bronakowski w swoim felietonie przypomniał, że najważniejsze objawienia maryjne ostatnich wieków – w Lourdes, w Gietrzwałdzie i w Fatimie – mają przesłanie różańcowe. Jak dodał, „nic nie zastąpi osobistego doświadczenia tej modlitwy przez każdego z nas”.

– Z pewnością wielokrotnie sami doświadczyliśmy potęgi tej modlitwy. Doświadczyliśmy tego, jak ważną odgrywa ona rolę w zjednoczeniu z Bogiem. Dobrze jest jednak stale rozważać wielką wartość różańca. Po prostu wciąż na nowo nim się zachwycać i uczyć się go coraz lepiej odmawiać. O. prof. Jacek Salij, dominikanin, pisząc o potędze modlitwy różańcowej, podkreśla, że „święte słowa Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego mają nas wyciszyć i stworzyć atmosferę sprzyjającą temu, żebyśmy mogli głęboko usłyszeć to, co sam Bóg ma nam do powiedzenia”. (…) Poprzez różaniec „próbujemy patrzeć na Tajemnice naszego zbawienia tak, jak widziała je i przeżywała Matka Boża, i na Jej wzór staramy się je przyjmować i nimi nasycać”. A jeśli rzeczywiście się staramy, to bardzo nas to przybliża do Chrystusa – akcentował ksiądz biskup.

Autor felietonu wspomniał, że również św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy różańcowej. Dał o tym świadectwo, pisząc: „Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy”.

– To Papież Polak dodał do różańca Tajemnice Światła, a także ogłosił Rok Różańca. To on opublikował specjalny list na temat modlitwy różańcowej –„Rosarium Virginis Marie”. To w nim przypomniał, że „różaniec był też zawsze modlitwą rodziny i za rodzinę. Niegdyś modlitwa ta była szczególnie droga rodzinom chrześcijańskim i niewątpliwie sprzyjała ich jedności. Należy zadbać, by nie roztrwonić tego cennego dziedzictwa. Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny, wykorzystując nadal tę formę” – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.  

Także bł. ks. kard. Stefan Wyszyński przypominał, aby „przywrócić w domach rodzinnych piękny, stary zwyczaj kończenia dnia wspólnym różańcem”.

– Nie ustawajmy w tej modlitwie, prosząc Boga przez Maryję o umocnienie naszych rodzin, o wierność Bożym przykazaniom, o trzeźwość naszego narodu. Módlmy się gorliwie i wytrwale. Przecież sama Matka Boża prosiła o tę modlitwę podczas swoich zjawień, uzależniając od niej spełnienie naszych próśb. Prosiła także na polskiej ziemi, w Gietrzwałdzie, jednocześnie wzywając nas do praktykowania trzeźwości. Niech do tej modlitwy uciekają się ci, którzy walczą o odzyskanie trzeźwości. Niech po różaniec sięgają bliscy osób zniewolonych różnymi nałogami. Niech modlą się wszyscy, którzy trudzą się w dziele troski o trzeźwość naszej ojczyzny – apelował przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

4 października obchodzimy wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Zwierzył się on swoim braciom, że prosił Pana, aby mu objawił, kiedy jest Jego sługą, a kiedy nie. Jezus odpowiedział mu: „Wiedz, że prawdziwie jesteś Moim sługą wtedy, gdy święcie myślisz, mówisz i robisz”.

– Niech te słowa Jezusa skierowane do św. Franciszka staną się mottem życia każdego z nas – podsumował autor felietonu.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl