fot. E. Sądej

Żywy Różaniec Maryjną Szkołą Wiary

„Żywy Różaniec Maryjną Szkołą Wiary” – pod tym hasłem w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Weźmie w niej udział około 10 tysięcy osób z całej Polski. Zjednoczeni na modlitwie oddadzą siebie, Ojczyznę i Kościół Matce Bożej Częstochowskiej w opiekę.

– Poprzez hasło naszej pielgrzymki pragniemy zwrócić uwagę, że Żywy Różaniec należy do maryjnej szkoły wiary. Każda tajemnica różańcowa jest tajemnicą naszej wiary. Wiary, której się uczymy właśnie poprzez rozważanie poszczególnych tajemnic Różańca św. To one budują i umacniają naszą wiarę, o czym nie możemy zapominać. Dlatego też poprzez hasło tegorocznej pielgrzymki pragniemy podkreślić tę ogromną rolę, jaką pełni Różaniec w życiu każdego z nas. Maryja uczy nas wiary i bezgranicznej ufności Panu Bogu – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca i dodał, że w Roku Wiary uczestnicy pielgrzymki zawierzą Przenajświętszej Matce rozwój wspólnot Żywego Różańca oraz ufnie będą prosić o beatyfikację Sługi Bożej Pauliny Jaricot – założycielki rodziny różańcowej.

Jesienią ubiegłego roku na mocy zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski statutu powstało ogólnopolskie Stowarzyszenie Żywy Różaniec. Polscy biskupi wybrali spośród siebie ks. abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, na delegata KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca.

– Odkąd powstała ogólnopolska struktura Żywego Różańca, chcemy integrować to środowisko, które od wieków modli się na Różańcu w swoich wspólnotach parafialnych. Żywy Różaniec funkcjonuje we wszystkich diecezjach w Polsce. Wiele osób należących do Żywego Różańca zwraca się do nas z wyrazami wdzięczności, że powstała struktura skupiająca poszczególne wspólnoty w jedno. Ta pielgrzymka w Roku Wiary ma pomóc nam się zintegrować, a także odkryć na nowo misję i charyzmat. Musimy poczuć, że jesteśmy ogromną siłą w naszych parafiach, konkretnych środowiskach, w Kościele. Poprzez tę pielgrzymkę pragniemy także, by piękniej wybrzmiały te wszystkie cele i zadania, jakie przed nami są postawione, a które przez wieki były realizowane we wspólnotach parafialnych – podkreślił krajowy moderator Żywego Różańca.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca rozpocznie się o godz. 10.00. – Program pielgrzymki nie jest bardzo rozbudowany. Chcemy poczuć naszą tożsamość, zrozumieć ją. Rozpoczniemy od przywitania pielgrzymów. Następnie swoje słowo wypowie krajowy moderator Żywego Różańca. Ojciec Stanisław Przepierski przybliży tegoroczne hasło. Ponadto pątnicy będą mogli wysłuchać słowa Sióstr Loretanek, które wydają miesięcznik „Różaniec”, jako pismo formacyjne Żywego Różańca. Następnie wypowiedzą się przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych. W ten sposób chcemy pokazać, że Różaniec jest fundamentem misji – powiedział nasz rozmówca.

Po spotkaniu formacyjnym pątnicy wspólnie będą rozważali tajemnice różańcowe. Zwieńczeniem Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca będzie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. abp Depo. Uczestnicy pielgrzymki zawierzą Matce Bożej Żywy Różaniec w Polsce.

Izabela Kozłowska

drukuj