fot. wielkopolskie.kas.gov.pl

Wielkopolska KAS co miesiąc przekazuje miliony litrów spirytusu na rzecz walki z koronawirusem

15 milionów litrów – tyle spirytusu każdego miesiąca przekazuje wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa na rzecz walki z koronawirusem. Spirytus wykorzystywany jest do produkcji środków dezynfekujących, które trafiają do szpitali, laboratoriów i innych placówek medycznych.

 

Na terenie Wielkopolski wytwarzaniem skażonego alkoholu zajmuje się 12 przedsiębiorstw. Odkąd w naszym kraju ogłoszono pandemię, we wszystkich tych  podmiotach produkcję ukierunkowano na spirytus skażony. Jest on bowiem niezbędny do przygotowywania środków dezynfekujących i odkażających.

– Miesięcznie przez ręce wielkopolskiej KAS przechodzi ponad 15 milionów litrów skażonego spirytusu – tłumaczy Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Administracyjnej w Poznaniu.

Spirytus jako wyrób akcyzowy podlega kontroli sprawowanej przez urzędy celno-skarbowe. Jednak spirytus, który jest przeznaczony do produkcji środków dezynfekcyjnych, jest z akcyzy zwolniony. W obecnej sytuacji pandemii wywołanej koronawirusem spirytus traktowany jest jako produkt strategiczny. Od kilku miesięcy zapotrzebowanie na niego jest ogromne.

– Na bazie tego alkoholu produkowane są oczywiście środki do dezynfekcji, które w ostateczności trafiają do szpitali, laboratoriów i innych placówek medycznych – wyjaśnia Małgorzata Spychała.

W walce z koronawirusem lekarzy i personel szpitalny wspierają też strażacy.

– Na chwilę obecną wielkopolscy strażacy prowadzą działania pomocnicze państwowemu ratownictwu medycznemu. Są to głównie działania związane z pomocą w zabezpieczeniu technicznym. Na terenie naszego województwa rozstawiliśmy 37 namiotów w 26 szpitalach. Namioty te służą jako polowe izby przyjęć – zaznacza bryg. Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Namioty służą zespołom ratownictwa medycznego do przyjmowania  pacjentów, segregacji i badań. Trafiają do nich osoby z karetki, u których występuje podejrzenie zakażenia koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl