fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] J. Kowalski: Pamiętajmy, że 11 listopada to nie tylko dzień wolny od pracy, ale to przede wszystkim Narodowe Święto Niepodległości

Jeżeli nie bierzemy udziału w publicznych wydarzeniach, uczcijmy je w swoich domach np. poprzez wywieszenie flagi na balkonach i domach. Pokażmy, że jest to dla nas ważny dzień – zaapelował Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu Niepodległa, w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam.

11 listopada br. będziemy obchodzić 103. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2017 roku, przed 100. rocznicą wspomnienia tych ważnych wydarzeń dla naszego kraju, powstało Biuro Programu Niepodległa. W ocenie gościa programu ważnym celem, jaki udało się zrealizować instytucji od momentu jej powołania, jest propagowanie uroczystych wydarzeń patriotycznych.

– Myślę, że coraz chętniej bierzemy udział w uroczystościach. 11 listopada nie jest jedynie dniem wolnym od pracy, ale jest to dzień święta niepodległości. Zmieniło się myślenie o tym dniu oraz sposób obchodów w rodzinach i lokalnych wspólnotach – ocenił dyrektor Biura Programu Niepodległa.

Organizacja m.in. wspiera środowiska lokalne, które zgłaszają projekty związane z obchodami odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

– Przede wszystkim wspieramy finansowo zgłaszane projekty. W ciągu ostatnich lat rozdystrybuowaliśmy już 50 mln zł na lokalne i regionalne projekty. W 2018 roku było ponad 200 takich wydarzeń w całej Polsce – wskazał rozmówca.

Jan Kowalski zwrócił uwagę, że forma obchodów ważnych dla Polaków uroczystości ulega zmianom. Współcześnie wykorzystuje się do tego nowe technologie oraz stawia na inne aspekty historycznych wydarzeń.

– Obserwujemy, że nastąpiła ewolucja świętowania wydarzeń patriotycznych. W latach 90. mieliśmy do czynienia z przebijaniem się informacji na te tematy. Na początku lat 2000 widzieliśmy narrację „przez krew”, czyli mówiono o przelewaniu krwi za ojczyznę. Jednak teraz wchodzimy w etap radosnego przeżywania wydarzeń patriotycznych. Kiedy ugruntowaliśmy naszą wiedzę historyczną, tworzymy nowe zwyczaje, pokazując pozytywne cechy – wyjaśnił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Instytucje propagujące wiedzę historyczną stoją również przed nowymi wyzwaniami, które wynikają z powszechnej cyfryzacji. Dziś trzeba szukać nowych sposobów mówienia o ważnych wydarzeniach historycznych.

– Bardzo dużą rolę odgrywają przede wszystkim szkoły (…). Myślę, że wszelkie materiały – które są przygotowywane na strony internetowe – również mają ogromny wpływ na pozyskiwanie wiedzy przez dzieci. Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 2020 roku stworzyliśmy narracyjny portal internetowy, który opowiadał o historii w zupełnie inny sposób niż ten, który znamy ze szkoły – powiedział Jan Kowalski.

W związku ze zbliżającymi się obchodami 11 listopada Biuro Programu Niepodległa przygotowało wystawę, która wyruszyła w trasę po Polsce.

– Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to tir, w którym znajdują się najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości. W tym muzeum nie mamy prawdziwych artefaktów, ale mamy je przygotowane w formie hologramów. W tym roku bardzo nas to ucieszyło, ponieważ łączymy nie tylko kulturę ze sportem, ale również z komercyjną rozrywką – wskazał gość programu.

W ramach obchodów święta narodowego 10 listopada br. o godz. 20.00 odbędzie się koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. Transmisja tego muzycznego wydarzenia będzie dostępna na żywo na stronie internetowej: niepodlegla.gov.pl oraz na kanale YouTube Biura Programu Niepodległej.

– Te trzy postacie łączą się z naszą historią. Zawsze szukamy ciekawych połączeń muzycznych i myślę, że tak jest i tym razem – poinformował dyrektor Biura Programu Niepodległa.

Instytucja przygotowała liczne atrakcje dla Polaków z okazji obchodów święta niepodległości. Wszelkie informacje dotyczące zaplanowanych na ten dzień wydarzeń dostępne są na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl, w zakładce „aktualności”.

– Pamiętajmy, że 11 listopada to nie tylko dzień wolny od pracy, ale to przede wszystkim święto odzyskania niepodległości. Jeżeli nie bierzemy udziału w publicznych wydarzeniach, uczcijmy je w swoich domach np. poprzez wywieszenie flagi na balkonach i domach. Pokażmy, że jest to dla nas ważny dzień – zachęcił Jan Kowalski.

radiomaryja.pl

drukuj