fot. twitter.com/Robert_Mithril

[TYLKO U NAS] J. E. Kowalski: Mamy świadomość, że wielu Polaków pokłada nadzieję w odbudowie Pałacu Saskiego i nie chcemy ich zawieść swoją pracą, stąd nasza determinacja i ogrom pracy

Dostęp do Grobu Nieznanego Żołnierza jest cały czas zapewniony. Tysiące turystów codziennie przechodzi przez plac Piłsudskiego w Warszawie. Mamy świadomość, że wielu Polaków pokłada nadzieję w odbudowie Pałacu Saskiego i nie chcemy ich zawieść swoją pracą, stąd nasza determinacja i ogrom pracy – mówił Jan Edmund Kowalski, prezes spółki celowej Pałac Saski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie trwają prace archeologiczne i odkrywkowe poprzedzające odbudowę Pałacu Saskiego. Obiekt został zburzony w trakcie drugiej wojny światowej. W sierpniu rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze. [czytaj więcej]

fot. palacsaski.pl

Gość Radia Maryja zaznaczył, że aktualnie prace są na etapie odkrywkowym działań archeologicznych. [więcej]

Obecnie teren jest ogrodzony i prace odkrywkowe prowadzone są pod dawną częścią kolumnady i pałacu Saskiego – wskazał prezes spółki celowej Pałac Saski.

– Odkryliśmy już 40 proc. fundamentów i piwnic, więc samego Pałacu Saskiego jeszcze trochę przed nami. W następnych etapach będziemy robili prace odkrywkowe pod dawnym Pałacem Brühla, to jest u schyłku ul. Wierzbowej i Fredry, czyli bliżej Teatru Narodowego i Opery Narodowej. W kolejnym etapie prace odkrywkowe będą dokonywane od strony ul. Królewskiej i Zachęty na Narodowej Galerii Sztuki – powiedział Jan Edmund Kowalski.

fot. palacsaski.pl

Równocześnie odbywają się spotkania z przyszłymi użytkownikami pomieszczeń Pałacu Saskiego. Rozmowy poprzedzają ogłoszenie konkursu architektonicznego na odbudowę pałacu. Zostanie on ogłoszony na początku przyszłego roku.

– To ogromne wyzwanie. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i nowe potrzeby, szczególnie że realizujemy zadania w centrum miasta. Staramy się, żeby nasza praca nie paraliżowała funkcjonowania miasta. Pracujemy bardzo blisko Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli najważniejszego miejsca dla Polaków, gdzie cały czas warty strzegą żołnierze. Dostęp do Grobu Nieznanego Żołnierza jest cały czas zapewniony. Tysiące turystów codziennie przechodzi przez plac Piłsudskiego w Warszawie. Mamy świadomość, że wielu Polaków pokłada nadzieję w odbudowie Pałacu Saskiego i nie chcemy ich zawieść swoją pracą, stąd nasza determinacja i ogrom pracy – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Pałac Saski ma znów służyć mieszkańcom od 2030 roku. Znajdą w nim miejsce m.in. różne instytucje kultury.

fot. palacsaski.pl

Na najbliższą sobotę (24 września 2022 roku) od godz. 12.00 do godz. 18.00 zaplanowano Święto Ogrodu Saskiego. Na uczestników będą czekać pokazy mody retro, przejazdy zabytkowych aut i bicykli, koncerty oraz wiele innych atrakcji.

fot. palacsaski.pl

 

Janem Edmundem Kowalskim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl