fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejmowa komisja kultury poparła propozycję odbudowy Pałacu Saskiego

W Sejmie ruszyły prace nad prezydenckim projektem odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Propozycję głowy państwa poparła sejmowa komisja kultury.

Prezydencki projekt ma przyspieszyć odbudowę Pałacu Saskiego. To specustawa, która pozwoli uniknąć wielu formalności.

– Projekt ustawy zakłada szczególne rozwiązania dotyczące inwestycji, umożliwiające zagwarantowanie odbudowie najwyższej rangi – wskazała Małgorzata Paprocka.

Propozycja prezydenta, by odbudowę Pałacu Saskiego przekuć w specustawę, jest też reakcją na liczne nieudane próby uczynienia tego w ostatnich kilkudziesięciu latach. Do współpracy przy inwestycji gotowy jest warszawski ratusz. Stawia jednak warunki, od których taką współpracę uzależnia.

– Stoimy na stanowisku, jako prezydent miasta, że odbudowa Pałacu Saskiego, musi odbywać się z poszanowaniem ładu przestrzennego i zasad jego kształtowania, a także zapewnienia otwartej funkcji Pałacu Saskiego – zaznaczył Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Ponadto ratusz chce, by przy odbudowie uwzględnić okoliczną zieleń, co może być trudne, gdy weźmiemy pod uwagę, że obok Pałacu Saskiego inwestycja obejmie też odbudowę Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Większego uwzględnienia głosu samej Warszawy w specustawie oczekiwała wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Ta specustawa odbiera warszawiakom i władzom miasta prawo do decydowania o wielu rzeczach. To jest bardzo niebezpieczne, bo tutaj powinniśmy szukać jak największego porozumienia – podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska.

To porozumienie Kancelaria Prezydenta próbuje budować poprzez m.in. spotkanie Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim. Takie rozmowy były – i według relacji minister Małgorzaty Paprockiej – obie strony są z nich na razie zadowolone.

– Pan marszałek z dużą satysfakcją przyjął te zapewnienia, że jednym z przeznaczeń obiektów odbudowywanych, o których dziś rozmawiamy, ma być również Kancelaria Senatu, czyli potrzeby Senatu – zwróciła uwagę Małgorzata Paprocka.

Obok Kancelarii Senatu nowe budynki mają być przeznaczone na potrzeby Urzędu Wojewódzkiego. Będzie też przestrzeń otwarta. Która ma realizować działania kulturalne i edukacyjne. Wiceminister kultury, Magdalena Gawin, wskazuje, że odbudowa Pałacu jest odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa.

– Nasza pamięć potrzebuje oparcia w tym, co rzeczywiste, widzialne i materialne. Moim zdaniem, dlatego mieszkańcy Warszawy i Polacy coraz bardziej ewoluują i opowiadają się za tą odbudową – powiedziała prof. Magdalena Gawin.

Specustawa została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową komisję kultury. Przeciwnikami projektu, jaki złożył prezydent, są Polska 2050 i Lewica.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl