fot. https://twitter.com/MagdalenaGawin1

M. Gawin: Powinniśmy prowadzić rozmowy nie „czy”, tylko „jak” odbudować Pałac Saski

Powinniśmy prowadzić rozmowy nie „czy”, tylko „jak” odbudować Pałac Saski – oceniła Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin podczas kongresu Polska Wielki Projekt. Jak dodał dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski, będzie to „symboliczne i faktyczne zakończenie odbudowy Warszawy”.

„Dzisiaj jesteśmy w takim punkcie, że możemy śmiało powiedzieć, że już nie musimy pytać czy odbudowa Pałacu Saskiego jest zgodna z doktryną konserwatorską. I możemy powiedzieć, że powinniśmy prowadzić rozmowy na temat nie <<czy>>, tylko <<jak>>” – powiedziała wiceminister kultury w sobotę, podczas drugiego dnia kongresu Polska Wielki Projekt odbywającego się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak zaznaczyła, nieprawdą jest, że zabytków się nie odbudowuje, są jednak realizacje bardzo udane i bardzo słabe.

„Dlatego kwestie techniczne powinny być bardzo dobrze przedyskutowane, żebyśmy wiedzieli co nam wolno zrobić, a czego kategorycznie nie powinniśmy robić” – zaakcentowała.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że odbudowa Pałacu Saskiego to „symboliczne i faktyczne zakończenie odbudowy Warszawy”.

„Proszę zwrócić uwagę, minęło 80 lat, a rany są cały czas niezagojone, są puste place i takim najbardziej dojmującym obrazem Warszawy nieodbudowanej jest właśnie brak Pałacu Saskiego. Więc odbudowa tego Pałacu jest zakończeniem rekonstrukcji pejzażu kulturowego miasta. I dlatego to jest rzecz, którą trzeba zrobić i mniej więcej w 80. rocznicę zakończenia wojny należy pałac otworzyć” – dodał Wojciech Fałkowski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl