fot. facebook/saski360

Specustawa o rekonstrukcji Pałacu Saskiego trafiła do dalszych prac

Specustawa o rekonstrukcji Pałacu Saskiego trafiła do dalszych prac w sejmowej komisji. Posłowie opozycji mają wątpliwości, czy taka inwestycja jest potrzebna. 

We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu debatowała nad odbudową Pałacu Saskiego w Warszawie. Projekt uzyskał większość głosów i dyskusja przeniosła się do Sejmu.

– Odbudowa była postulowana już od 1946 roku. Najwyższy czas, aby podjąć to zadanie – powiedział Piotr Babinetz, poseł sprawozdawca z Prawa i Sprawiedliwości. [czytaj więcej]

15 lat temu odbudowę Pałacu Saskiego zapowiedział ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Inwestycji nie udało się jednak rozpocząć. Dwa tygodnie temu inicjatywę podjął prezydent Andrzej Duda.

– To duży wysiłek finansowy, ale to także ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, dzieło, które ma niejako zwieńczyć cały wielodziesięcioletni proces odbudowywania stolicy – zaznaczył prezydent RP.  

Zdania posłów w tej sprawie są podzielone. Zastrzeżenia budzą m.in. koszty budowy, które szacuje się na prawie dwa i pół miliarda złotych. Takie środki, w czasie pandemii, powinny zostać wykorzystane na inny cel – wskazywała poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

– Poza tym dzieje się to bez konsultacji ze społecznością warszawską, bez wsparcia ze strony miasta – wskazała Katarzyna Lubnauer.

Lewica obawia się natomiast, że obecny Grób Nieznanego Żołnierza wbudowany w ruiny po Pałacu Saskim, straci swój wydźwięk.

– Wielka i niezwykle kosztowna budowla paradoksalnie zburzy symboliczne znaczenie Grobu Nieznanego Żołnierza, usunie je w cień – powiedziała Paulina Matysiak poseł Lewicy.

Oprócz Pałacu Saskiego odbudowane zostaną także kamienice przy ul. Królewskiej oraz Pałac Bruhla – mówiła wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska.

– Pałac Saski to było serce Warszawy, serce Polski, które w wyjątkowo barbarzyński sposób zostało zniszczone – zaznaczyła Małgorzata Gosiewska.

Inwestycja to element Polskiego Ładu. Rekonstrukcja budynku ma zakończyć się w 2028 roku. Posłowie wnieśli kilka poprawek do projektu. Dalszymi pracami zajmie się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl