fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr M. Romanowski: Pomoc świadczona z Funduszu Sprawiedliwości, np. w ośrodkach pomocy pokrzywdzonym, jest bezpośrednia i natychmiastowa

Ciągle brakuje informacji, żeby osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, wiedziały, gdzie mają się zgłosić, o jaką pomoc mogą poprosić. Brakuje też przekonania, że ta pomoc może być skuteczna. Tymczasem chcemy pokazywać, szczególnie w tym czasie, że pomoc świadczona z Funduszu Sprawiedliwości, np. w ośrodkach pomocy pokrzywdzonym, jest bezpośrednia i natychmiastowa – zwrócił uwagę dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, mówiąc w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o założeniach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny bierze udział w organizacji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (21-27 lutego).

– Ten tydzień związany jest z faktem, że 22 lutego mamy Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. To inicjatywa Parlamentu Europejskiego z końca lat 80-tych, a w latach 90-tych w te obchody włączyła się również Organizacja Narodów Zjednoczonych, więc można powiedzieć, że to jest inicjatywa ogólnoświatowa, międzynarodowa – wyjaśnił wiceszef resortu sprawiedliwości.

W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2003 r. i został on rozszerzony na cały tydzień, podczas którego przypomina się o potrzebie pomocy osobom, które stały się ofiarami przestępstw. Choć pomoc ta udzielana jest przez cały rok, to – jak podkreślił gość „Aktualności dnia” – warto mieć pewnego rodzaju „kamienie milowe”.

– Takim „kamieniem milowym” jest zawsze ten doroczny tydzień, kiedy wszystkie instytucje – nie tylko Fundusz Sprawiedliwości, ale wszystkie szeroko rozumiane instytucje ochrony prawa – angażują się w te działania, bo pomoc jest rzeczywiście potrzebna, ale potrzebna jest również wiedza o tej pomocy – wskazał dr Marcin Romanowski.

Zaznaczył, że ciągle brakuje wiedzy o pomocy ofiarom przestępstw.

– Ciągle brakuje informacji, żeby osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, wiedziały, gdzie mają się zgłosić, o jaką pomoc mogą poprosić. Brakuje też przekonania, że pomoc może być skuteczna. Tymczasem chcemy pokazywać, szczególnie w tym czasie, że pomoc świadczona z Funduszu Sprawiedliwości np. w ośrodkach pomocy pokrzywdzonym, jest bezpośrednia i natychmiastowa – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Ofiary przestępstw potrzebują bowiem pomocy natychmiast, nie mogą czekać na nią miesiącami.

Wiceminister wyjaśnił, na co w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym przestępstwem liczyć mogą osoby, które padły ofiarą przestępstwa.

– Przede wszystkim na bezpłatną poradę prawną, także psychologiczną. Z doświadczenia wiem, że w tym tygodniu najwięcej osób zgłasza się na policję, do prokuratury. To są te instytucje, które nam wszystkim najbardziej się kojarzą ze ściganiem przestępczości i tym samym z pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwami. Teraz, w okresie pandemii, rzadziej jest możliwość bezpośredniego spotkania, dlatego oferujemy różnego rodzaju specjalne linie telefoniczne, gdzie można zadzwonić i poprosić o poradę prawną – tłumaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

Zachęcił do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie [Funduszu Sprawiedliwości].

– Tam jest między innymi interaktywna mapa, na podstawie której można dowiedzieć się, gdzie są ośrodki pomocy pokrzywdzonym. W całej Polsce mamy już w tym momencie obłożoną całą sieć – ponad 300 punktów we wszystkich miastach, gdzie są sądy i prokuratury rejonowe. W związku z tym praktycznie w każdym mieście powiatowym jest działający punkt pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem – wyjaśnił dr Marcin Romanowski.

Zwrócił uwagę, że pomoc udzielana jest nie tylko bezpośrednim ofiarom przestępstw, ale także ich bliskim, których to przestępstwo dotyka.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl