fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Romanowski o sytuacji Polaka przebywającego w brytyjskim szpitalu: Mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem do człowieka, gdzie troska o jego życie i godność nie są ważne. Ludzi traktuje się jak produkt

Myślę, że wszyscy mamy w głowie sprawę Alfiego Evansa, w której zabrakło szacunku dla życia i chęci jego ratowania tak długo, jak było to możliwe. Mamy tam do czynienia z cywilizacją śmierci. Ostatnia propozycja wiceministra Marcina Warchoła w sprawie paszportu dyplomatycznego to działanie bardzo niekonwencjonalne (…). Mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem do człowieka, w którym nie troska o jego życie, godność są ważne, tylko traktuje się ludzi jako swego rodzaju produkt – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Wiceminister Marcin Romanowski skomentował sytuację batalii o życie Polaka, który jest głodzony w brytyjskim szpitalu w Plymouth. [czytaj więcej] 

– Postawa Brytyjczyków jest zaskakująca z politycznego punktu widzenia. Z punktu ideowego, czyli podejścia do człowieka, to niestety Wielka Brytania jest po drugiej stronie barykady. Ten przykład to pokazuje. Myślę, że wszyscy mamy w głowie sprawę Alfiego Evansa, w której zabrakło szacunku dla życia i chęci jego ratowania tak długo, jak było to możliwe. Mamy tam do czynienia z cywilizacją śmierci. Ostatnia propozycja a wiceministra Marcina Warchoła w sprawie paszportu dyplomatycznego to działanie bardzo niekonwencjonalne (…). Mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem do człowieka, w którym nie troska o jego życie, godność są ważne, tylko traktuje się ludzi jako swego rodzaju produkt – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Polityk odniósł się również do postaci Joe Bidena, nowego prezydenta USA.

– To jest zmiana, która nie jest korzystna z punktu widzenia presji ideologicznej. W kwestii geopolityki niewiele się zmienia, bo Stany Zjednoczone prowadzą swoją politykę w sposób stały i niezależnie od zmian na szczytach władzy, partnerstwo z Polską i krajami naszego regionu ma podstawę we wspólnych interesach (…). Jedną z pierwszych decyzji Donalda Trumpa po objęciu władzy było blokowanie finansowania Planned Parenthood, czyli organizacji promującej i wykonującej aborcję. Można się obawiać, jakie w tym kontekście decyzje podejmie Joe Biden. Rzeczywiście bliżej nam, mówiąc o stronie prawicowej, konserwatywnej do Republikanów niż Demokratów, jeżeli chodzi o spojrzenie na rolę tradycji, religii czy funkcje rodziny – wskazał gość TV Trwam.

Wiceminister sprawiedliwości wypowiedział się również na temat presji ideologicznej, która ma miejsce w Unii Europejskiej.

– To jest tendencja, z którą spotkaliśmy się już wcześniej. Wystarczy przypomnieć bezprawne wypowiedzi jednej z polityk, która groziła polskim miastom, że zostaną pozbawione środków z programu partnerstwa (…). Mówimy tutaj o presji ideologicznej, która zyskała narzędzie prawne w postaci mechanizmu warunkowości. Jedna z francuskich konstytucjonalistek określiła, że jest to narzędzie, które ma na celu presję ideologiczną i wypieranie myślenia konserwatywnego, tradycyjnego ze spektrum dopuszczalnych poglądów w UE – oznajmił gość „Rozmów niedokończonych”.

Kolejnym poruszonym temat jest kwestia tzw. Konwencji Stambulskiej.

– Ideologia gender jest bardzo mocno obecna w Konwencji Stambulskiej. Oczywiście ten dokument ma warstwę normatywną, dotyczącą standardów dla państw stron konwencji w odniesieniu do zwalczania, przeciwdziałania przemocy domowej wobec kobiet. To jest jak najbardziej akceptowalne. Zresztą nasza ustawa antyprzemocowa, która już działa, pokazuje, że nie tylko stosujemy standard konwencji, ale znacznie poza niego wychodzimy in plus (…). Mamy drugą stronę Konwencji Stambulskiej, czyli ideologię (…). Wiele kwestii spowodowało, że dokument został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Traktuje to jako sukces Solidarnej Polski, bo to właśnie my podkreślaliśmy sprzeczność tej konwencji z naszym porządkiem prawnym – podsumował Marcin Romanowski.

radiomaryja.pl

drukuj