PAP/EPA

Pierwsze plany i decyzje nowego prezydenta USA

Znamy pierwsze decyzje i pierwsze plany nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Bidena cofnął aż dziewięć decyzji swojego poprzednika Donalda Trumpa.

Pandemia COVID-19, jej skutki zdrowotne i gospodarcze to najpoważniejsze wyzwanie, które stoi przed nowym prezydentem USA Joe Bidenem.

– Pokonanie stojących przed nami wyzwań wymaga najbardziej nieuchwytnej ze wszystkich rzeczy w demokracji – jedności. Wymaga to od nas zjednoczenia się we wspólnej miłości, która definiuje nas jako Amerykanów, możliwości, wolności, godności i szacunku oraz zjednoczenia się przeciwko wspólnym wrogom – mówił nowy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Zaledwie kilka godzin po inauguracji Joe Biden podpisał 17 aktów wykonawczych. Aż 9 z nich polegało na cofnięciu wcześniejszych decyzji Donalda Trumpa.

– Wielkie projekty wymagają wielkiej determinacji, chęci do pracy, a następnie mądrości, by wciąż majstrować i udoskonalać. Ta sama determinacja jest dziś realizowana w Ameryce – podkreślała wiceprezydent Kamala Harris.

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki przekazała informację o pierwszym spotkaniu Joe Bidena.

– Pierwsze spotkanie z zagranicznym przywódcą odbędzie się w piątek – z premierem Trudeau. Spodziewam się, że na pewno omówią ważne stosunki z Kanadą, a także decyzję w sprawie rurociągu Keystone – poinformowała.

To rurociąg biegnący z Kanady do USA. Kiedyś inwestycję zablokował Barack Obama. Później Donald Trump wznowił prace nad projektem, a teraz Joe Biden ponownie go wstrzymał.

– To, czego jesteśmy pewni, to że będzie to zaprzeczenie polityki Donalda Trumpa i kontynuacja polityki Baracka Obamy w różnym zakresie. Wiceprezydent Kamala Harris jest chyba najlepszym tego dowodem – zaznaczył politolog, Bartosz Brzyski.

Kamala Harris jest pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA. To jednak nie jedyna zaskakująca zmiana personalna w Białym Domu. Joe Biden chce, by asystentem sekretarza zdrowia został transseksualista. Jednocześnie prezydent podjął decyzję, która pozwoli transseksualistom wstąpić do wojska.

– Na pewno chce pokazać tę różnorodność, którą ma, którą też wnosi i tę inność, którą obiecywał swoim wyborcom – mówił medioznawca, dr Wojciech Wciseł.

Kontrowersje budzi także Avril Haines nominowana na dyrektor Wywiadu Narodowego. W czasie prezydentury Baracka Obamy, kobieta była wicedyrektorem CIA. Zarzucano jej ukrywanie przed opinią publiczną stosowania takich metod przesłuchań wobec więźniów jak tortury i przemoc seksualna. Oprócz byłych urzędników Obamy, wracają także stare porozumienia. Wśród nich jest paryskie porozumienie klimatyczne.

– Stany Zjednoczone nadal są jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie i musimy wprowadzić taką politykę i podjąć takie kroki, by rozwiązać również ten problem – podkreślała rzecznik Białego Domu, Jen Psaki.

Formalny powrót USA do porozumienia klimatycznego potrwa 30 dni. Joe Biden wraca także do finansowania Światowej Organizacji Zdrowia.

– Pamiętajmy, że to były dwa fundamenty polityki Donalda Trumpa, jedno to właśnie odejście od porozumień paryskich. Joe Biden od tego odchodzi, co więcej, powraca do tego, co było sprzed ery Donalda Trumpa – zaznaczył politolog Bartosz Brzyski.

Waszyngton pod wodzą Joe Bidena kończy m.in. z odsyłaniem imigrantów do Meksyku, a na granicy wstrzymuje budowę muru.

TV Trwam News

drukuj