fot. PAP/EPA

Prezydent USA przedłużył o rok sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedłużył we wtorek na kolejny rok amerykańskie sankcje wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi. Prezydent podpisał zarządzenie w tej sprawie i powiadomił o tym Kongres – poinformował Biały Dom.

W zarządzeniu Joe Biden stwierdził, że „działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA”.

Prezydent podkreślił, że działania te „naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi”.

„Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi…, a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego” – napisał.

Amerykańskie ustawodawstwo wymaga, aby prezydent co roku dokonywał przedłużenia lub uchylenia sankcji wobec danego kraju i zawiadamiał o tym Kongres.

Sankcje wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu po raz pierwszy zastosował w czerwcu 2006 r. ówczesny prezydent George W. Bush. Dotyczyły m.in. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.

3 czerwca br. administracja Joe Bidena rozszerzyła sankcje na szereg białoruskich przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl